Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου «Χρυσός Προστάτης του Περιβάλλοντος»

Νέα-Ανακοινώσεις Eυκαιρίες Εργοδότησης

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου βραβεύτηκε από το Κυπριακό Κέντρο Περιβαλλοντικής Έρευνας και Εκπαίδευσης, με το βραβείο «Χρυσός Προστάτης του Περιβάλλοντος» για τη χρονιά 2018.

Το ΤΠΚ είναι το πρώτο πράσινο Πανεπιστήμιο της Κύπρου στο οποίο απονέμεται η διάκριση αυτή.

Ο Χρυσός Προστάτης αφορά ενέργειες του οργανισμού για τα πιο κάτω θέματα:

• Διαχειρίζεται τα περιβαλλοντικά θέματα ως αναπόσπαστο μέρος της επιχειρησιακής του πολιτικής.
  • Εγκαθιδρύει περιβαλλοντικές πρακτικές και δράσεις.
  • Μειώνει την κατανάλωση φυσικών πόρων, μέσα από την υιοθέτηση των κατάλληλων βέλτιστων πρακτικών.
  • Ενισχύει τοπικούς περιβαλλοντικούς φορείς και αναλαμβάνει φιλοπεριβαλλοντικές δράσεις, στα πλαίσια της Εταιρικής Κοινωνικής του Ευθύνης.

Η αξιολόγηση των Υποψήφιων οργανισμών έγινε από την Επιστημονική Επιτροπή Αξιολόγησης για τα Παγκύπρια Περιβαλλοντικά Βραβεία για Οργανισμούς και Επιχειρήσεις 2018 στην παρουσία της Επιτρόπου Περιβάλλοντος και εκπροσώπων όλων των συνεργαζόμενων φορέων.

Η διαδικασία αξιολόγησε τη δέσμευση του οργανισμού για σεβασμό και προστασία του περιβάλλοντος, περιβαλλοντική πολιτική, περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση και περιβαλλοντική εταιρική κοινωνική ευθύνη.

Η απονομή των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στις 22 Ιανουαρίου 2019 σε Ειδική Επίσημη Τελετή στο Προεδρικό Μέγαρο. Η επίδοση των βραβείων θα γίνει από τον Εξοχότατο Πρόεδρο της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκο Αναστασιάδη.