Παγκόσμια Ημέρα Χρηστικότητας - Μετανάστευση, Περιβάλλον και Τεχνολογία

Το Social Computing Research Centre (socialcomputing.eu), το Cyprus Interaction Lab (www.cyprusinteractionlab.com) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, το Migrants Information Centre (MIC) και το πρόγραμμα Climate-KIC CATER σας προσκαλούν να γιορτάσετε την Παγκόσμια Ημέρα Χρηστικότητας σχετικά με τη «Μετανάστευση, το περιβάλλον και την τεχνολογία» την Τετάρτη, 1 Νοεμβρίου, στο Αμφιθέατρο Καλυψώ, στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Ο Χαράλαμπος Θεοπέμπτου, βουλευτής και πρώην Επίτροπος Περιβάλλοντος, θα μιλήσει για τη "Διαχείριση Αποβλήτων".

Θα παρουσιαστεί το έργο που έγινε στο Migrants Information Centre.

Η ομάδα CATER θα παρουσιάσει μια beta έκδοση της εφαρμογής για κινητά που έχει αναπτυχθεί στο πλαίσιο του έργου: RECYCLY.
Το πρόγραμμα CATER στοχεύει στην ανάπτυξη στρατηγικής που εντάσσει την μετανάστευση σε περιβαλλοντικές και αναπτυξιακές πολιτικές, καθώς επίσης λαμβάνει υπόψη τις περιβαλλοντικές αλλαγές στις ολοκληρωμένες πολιτικές διαχείρισης της μετανάστευσης, εστιάζοντας στη Λεμεσό ως μια μελέτη περίπτωσης.

Γλώσσα: Ελληνική
Ελεύθερη είσοδος
Θα ακολουθήσει μικρή δεξίωση.
Εγγραφείτε μέσω eventbrite: https://goo.gl/b1Sq3u