Ενδυνάμωση συνεργασίας Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και ΑΚΕΛ

Πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 21 Ιουλίου συνάντηση ανάμεσα στην ηγεσία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και στην Επαρχιακή Επιτροπή ΑΚΕΛ Λεμεσού. Κατά τη συνάντηση, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου, Δρ Πανίκος Φιλίππου, καλωσόρισε τους εκπροσώπους του ΑΚΕΛ και τους ευχαρίστησε για το ειλικρινές και διαχρονικό ενδιαφέρον που επιδεικνύουν για την πρόοδο του Πανεπιστημίου. Σημείωσε δε ότι η Διοίκηση του Πανεπιστημίου θα συνεχίσει να εργάζεται με ζήλο και προσήλωση για την περαιτέρω ανάπτυξη του Πανεπιστημίου. Ο Πρόεδρος τόνισε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που καλείται το Πανεπιστήμιο να αντιμετωπίσει, είναι η ανάγκη νέων χώρων για επέκταση των υποδομών του. Το Πανεπιστήμιο χρειάζεται ιδιόκτητες εστίες και αθλητικές εγκαταστάσεις για τους φοιτητές του, καθώς και υποδομές για στέγαση των ερευνητών του.

Ο Επαρχιακός Γραμματέας του ΑΚΕΛ Λεμεσού, Βουλευτής Γιώργος Γεωργίου, ανέφερε ότι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου θα πρέπει να έχει ίση στήριξη και μεταχείριση από την Πολιτεία και αυτό θα πρέπει να είναι αυτονόητο. Ο κ. Γεωργίου τόνισε ότι η στήριξη του ΑΚΕΛ προς το Πανεπιστήμιο είναι δεδομένη.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Ανδρέας Αναγιωτός αναφέρθηκε στις πρόσφατες ερευνητικές επιτυχίες του Πανεπιστημίου και σημείωσε ότι πέραν του αναπτυξιακού περιορισμού που υφίσταται το Πανεπιστήμιο, θα πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις από όλους τους εμπλεκόμενους, ώστε να δοθούν στο Πανεπιστήμιο οι κατάλληλοι πόροι για να αξιοποιηθούν προς όφελος των φοιτητών και της κοινωνίας γενικότερα, και ότι προς αυτή την κατεύθυνση γίνονται έντονες ενέργειες και από το Πανεπιστήμιο.

Στη συνάντηση παρέστησαν επίσης, οι Βουλευτές Κώστας Κώστα και Άντρος Καυκαλιάς εκ μέρους του ΑΚΕΛ, καθώς και οι κκ. Αντιπρύτανης Κρίστης Χρυσοστόμου, Μέλος Συμβουλίου Αυξέντης Ζεμενίδης, Καθηγητής Κώστας Κώστα, Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών Κώστας Χόππας, Προϊστάμενος Υπηρεσίας Έρευνας Χαράλαμπος Χρυσοστόμου εκ μέρους του Πανεπιστημίου.