Ερευνητικό κέντρο για τον καρκίνο ιδρύουν ΤΕΠΑΚ & Γερμανικό Ογκολογικό

Ερευνητικά Νέα

Στη διαδικασία ίδρυσης ενός Ερευνητικού Κέντρου για τον καρκίνο (Cancer Research Center) βρίσκονται το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο, όπως εξήγγειλε το βράδυ της Παρασκευής 19 Μαΐου ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός, κατά τη διάρκεια της τελετής αναγόρευσης του Δρ. Νικόλαου Ζάμπογλου σε Επίτιμο Διδάκτορα του Πανεπιστημίου και συγκεκριμένα του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής της Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας.

Στην ομιλία του, στην παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, ο καθηγητής Αναγιωτός ανέφερε πως το Ερευνητικό αυτό Κέντρο «θα πραγματοποιεί διεπιστημονική έρευνα με τεχνολογία αιχμής στον τομέα της ογκολογίας, για την πρόληψη, πρόγνωση, διάγνωση, θεραπεία και κλινική φροντίδα» και πρόσθεσε πως «στόχος είναι η προώθηση της ανάπτυξης νέων τεχνολογιών και εκπαίδευσης ερευνητών σε πολυεπιστημονικούς τομείς».

Το Κέντρο, συνέχισε, φιλοδοξεί να παρέχει μια βάση για συνεργατική έρευνα μεταξύ της βιομηχανίας, της πολιτείας και της ακαδημαϊκής κοινότητας και να συντονίζει και να συμμετέχει σε καινοτόμα ερευνητικά προγράμματα στην ογκολογία, σε πολλαπλούς τομείς, όπως καινοτόμες κλινικές απεικονιστικές μέθοδοι, επεμβατικές μέθοδοι, μικροβιολογία, γενετική, βιοϊατρική μηχανική, βιοϋλικά, νανοβιοσυσκευές, κλινική περίθαλψη και φροντίδα, δημόσια υγεία, επιδημιολογία, βιοστατιστική, περιβαλλοντική επισκόπηση και παρακολούθηση για εντοπισμό παραγόντων κινδύνου για τη νόσο και πολλούς άλλους τομείς.

Επιπρόσθετα, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ ανέφερε πως με την έναρξη της λειτουργία του Γερμανικού Ογκολογικού Κέντρου, αποφασίστηκε η τοποθέτηση φοιτητών του προγράμματος Μάστερ της Βιοϊατρικής Μηχανικής στο Κέντρο για πρακτική άσκηση σε διαγνωστικό και αεροθεραπευτικό εξοπλισμό, ως επίσης και κλινική άσκηση των φοιτητών της Νοσηλευτικής και της Σχολής Επιστημών Υγείας.

«Ο Δρ. Ζάμπογλου και το επιστημονικό προσωπικό του Γερμανικού Ογκολογικού Κέντρου θα συνδράμουν με την πολυετή τους πείρα, στην καθοδήγηση μεταπτυχιακών φοιτητών στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα Βιοιατρικής Μηχανικής και στην ανάπτυξη και επέκταση του εν λόγω προγράμματος σε τοπικό και διεθνές επίπεδο», συμπλήρωσε.

Ο κ. Αναγιωτός υπέδειξε πως όλες αυτές οι συνέργειες καθιστούν το Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο, που θα λειτουργήσει εντός του έτους στη Λεμεσό, ως ένα από τους πιο σημαντικούς στρατηγικούς εταίρους του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Αναφερόμενος στον ίδιο τον Δρ. Ζάμπογλου, είπε πως το Πανεπιστήμιο τιμά σήμερα "τον ακούραστο επιστήμονα και άνθρωπο στοχαστή, ο οποίος παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε, έφθασε επάξια και αισίως στην υλοποίηση του οράματός του".

Ο τιμώμενος, πρόσθεσε, υπηρέτησε και υπηρετεί μια μοναδική αποστολή, να προσφέρει μια παρακαταθήκη στον τόπο του μέσω της επιστήμης του και σημείωσε ότι, παρά τη διεθνή του αναγνώριση και τις δυσκολίες που αντιμετώπισε στην υλοποίηση του Ογκολογικού Κέντρου, ο Δρ. Ζάμπογλου κράτησε το κέντρο της δράσης του στην Κύπρο, «γιατί ενδιαφέρεται για τον τόπο του και ταυτίζει τις προοπτικές της επιστήμης του με το μέλλον της Κύπρου, όπως επίσης ταυτίζει τους στόχους του με τους στόχους του Πανεπιστημίου μας».

«Σήμερα οι φοιτητές μας αλλά και γενικότερα η πανεπιστημιακή κοινότητα, παίρνουν σπουδαιότερο μάθημα από αυτά που τους διδάσκουμε. Και αυτό έχει να κάνει πρώτα με την ελπίδα που γεννάει το διαχρονικό παράδειγμά ζωής του τιμωμένου, σε μια δύσκολη εποχή στη χώρα μας και μέσω αυτού, η μεταλαμπάδευση της πίστης, της αισιοδοξίας, αλλά και της επιμονής για την επίτευξη υψηλών στόχων», συμπλήρωσε.

Νέο ερευνητικό έργο του «Ορίζοντα 2020» στο Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου

Ανακαλύψτε ευκαιρίες ενεργειακής αναβάθμισης μέσω του εργαλείου ENERFUND

Έναρξη του χρηματοδοτούμενου έργου “ΕΠΙΡΡΟΗ» για τη δημιουργία πρωτοποριακού συστήματος παρακολούθησης των δικτύων ύδρευσης και υποστήριξης του εντοπισμού και της αποκατάστασης διαρροώνc