Επίσκεψη ακαδημαϊκού από το Πανεπιστήμιο της Βαλένσια στο Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ στα πλαίσια του προγράμματος Εράσμους

Το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με χαρά φιλοξένησε την Δρ. Άνα Σεμπίλια Παβόν (Phd), Επίκουρη Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου της Βαλένσια, και ερευνήτρια στα προγράμματα IULMA, SILVA και TALIS. Η Δρ Σεμπίλια Παβόν επισκέφθηκε το Κέντρο Γλωσσών στο πλαίσιο του προγράμματος κινητικότητας καθηγητών Εράσμους. Κατά την διάρκεια της επίσκεψής της, διοργανώθηκε εργαστήρι με θέμα την Ψηφιακή Αφήγηση, και δύο εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής. Οι συμμετέχοντες στο εργαστήριο Ψηφιακής Αφήγησης προέρχονταν κυρίως από τον χώρο της διδασκαλίας γλωσσών σε διάφορα επίπεδα εκπαίδευσης. Το εργαστήρι παρακολούθησαν επίσης φοιτητές του πανεπιστημίου μας σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, καθώς και επαγγελματίες αφηγητές ιστοριών και παραμυθιών. Οι συμμετέχοντες βρήκαν το εργαστήρι πολύ χρήσιμο αφού η ομιλήτρια έκανε αναφορά στα οφέλη της αφήγησης ιστοριών και τους καθοδήγησε στην δημιουργία της δικής τους ιστορίας σε ψηφιακή μορφή. Η Δρ. Σεμπίλια Παβόν διεξήγαγε επίσης δύο εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής στο πλαίσιο του προγράμματος TALIS – Ιστορίες από όλο τον κόσμο. Τα εργαστήρια τα παρακολούθησαν οι φοιτητές του μαθήματος Ισπανικά για ακαδημαϊκούς σκοπούς και οι Κενυάτες φοιτητές του εντατικού προγράμματος ελληνικής γλώσσας και πολιτισμού. Οι ιστορίες που δημιουργήθηκαν από τους φοιτητές κατά την διάρκεια των εργαστηρίων θα δημοσιευθούν στην ιστοσελίδα του προγράμματος TALIS (http://english.proyectotalis.com/). Η Δρ Σεμπίλια Παβόν ξεναγήθηκε στις κτηριακές εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου μας, και έδωσε συνέντευξη στη ραδιοφωνική εκπομπή του Κέντρου Γλωσσών στο CutRadio. Το Κέντρο Γλωσσών αναγνωρίζει τα πολλαπλά οφέλη της φιλοξενίας τέτοιων ακαδημαϊκών από άλλα πανεπιστήμια και προσβλέπει σε περισσότερες συνεργασίες στο μέλλον.