Φιλολογικό Μνημόσυνο Μαρωνίτη

Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 9 Νοεμβρίου 2016, τιμήθηκε ο σπουδαίος δάσκαλος και φιλόλογος Δ.Ν. Μαρωνίτης, ο οποίος απεβίωσε τον περασμένο Ιούλιο σε ηλικία 87 ετών. Την εκδήλωση διοργάνωσε το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ και κύριος ομιλητής ήταν ο καθηγητής Μιχάλης Πιερής από το Πανεπιστήμιο Κύπρου. Όπως αναφέρθηκε στην εκδήλωση, οι τιμές προς άτομα που υπηρέτησαν τα ελληνικά γράμματα βοηθούν στο να κρατηθούν τα έργα τους ανεξίτηλα στη μνήμη, ενώ τα παραδείγματά τους είναι πηγή έμπνευσης για τις επόμενες γενιές.

Στην εκδήλωση αρχικά, εκ μέρους του Πρύτανη του Πανεπιστημίου μας Ανδρέα Αναγιωτού απηύθυνε χαιρετισμό ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής Φώτης Παναγίδης, ο οποίος αναφέρθηκε στην αναγκαιότητα να λαμβάνονται τέτοιου είδους πρωτοβουλίες, τονίζοντας πώς η αφοσίωση του καθηγητή Μαρωνίτη στα ελληνικά γράμματα θα πρέπει να αποτελεί για όλους μας παράδειγμα προς μίμηση. Έπειτα, η διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών Δρ Σαλώμη Σοφοκλέους Παπαδήμα, υπογράμμισε τον σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει το Κέντρο Γλωσσών ως φορέας πολιτισμού, κάτι που διαφαίνεται μέσα από τέτοιους είδους πρωτοβουλίες. Αναφέρθηκε στο ογκώδες και μεγαλειώδες έργο που ο καθηγητής μας κληροδότησε αλλά και στην ανάγκη να κρατήσουμε αναμμένη τη φλόγα, το πάθος, την αγάπη και τον σεβασμό του προς την ελληνική γραμματεία, στοιχεία που καθόρισαν το έργο του καθηγητή.

Ο καθηγητής Μιχάλης Πιερής είχε την ευκαιρία να μαθητεύσει δίπλα στον Δ. Μαρωνίτη ενώ αργότερα συνεργάστηκε μαζί του σε ερευνητικές δραστηριότητες. Η ομιλία του κινήθηκε κυρίως γύρω από τον «Νεοελληνιστή» Μαρωνίτη. Όπως αναφέρθηκε, ένα από τα κύρια γνωρίσματα του καθηγητή ήταν η αποστροφή του σε οτιδήποτε «κάλπικο». Αναζητούσε την ποιότητα, έψαχνε, δούλευε τα έργα του και τα παρέδιδε χωρίς ψεγάδια. Τα αμφιθέατρα δε, καθώς δίδασκε, ήταν γεμάτα φοιτητές που διψούσαν να ακούσουν τα λεγόμενά του. Ο Μαρωνίτης εισήγαγε ουσιαστικά τον θεσμό του ακαδημαϊκού δασκάλου. Ο λόγος του είχε βαρύτητα και οι πράξεις του έδεναν αρμονικά με τα διδάγματά του. Ο καθηγητής Πιερής, μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε και στην ειδική σχέση που ο Μαρωνίτης ανέπτυξε με την Κύπρο, κυρίως μετά την ίδρυση του Πανεπιστημίου Κύπρου. Έκανε ιδιαίτερη μνεία σε έργα τα οποία ουσιαστικά εγκαθίδρυσαν την επιστημονική λογοτεχνική κριτική στην Ελλάδα. Ιδιαίτερη εντύπωση έκαναν οι αναφορές του κυρίου Πιερή σε προσωπικές στιγμές που ο ίδιος βίωσε με τον Δ.Ν. Μαρωνίτη, υπογραμμίζοντας το αστείρευτο χιούμορ και τον αυθορμητισμό του. Οι παρευρισκόμενοι, κυρίως από τον χώρο της εκπαίδευσης και της πνευματικής ζωής του τόπου, εξέφρασαν ευχαριστίες τόσο προς το Κέντρο Γλωσσών για την οργάνωση της εκδήλωσης όσο και προς τον καθηγητή Μιχάλη Πιερή για την εξαιρετική παρουσίαση του βίου και του έργου του Δ.Ν. Μαρωνίτη.