TΠΚ: To νεαρότερο κορυφαίο Πανεπιστήμιο της Ευρώπης

Η σύντομη ιστορία του δεν το εμπόδισε από το να καταταχθεί ανάμεσα στα κορυφαία Πανεπιστήμια της Ευρώπης

Ανερχόμενο, δυναμικό και πρωτοποριακό αναδεικνύεται για ακόμα μια φορά το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το οποίο αποτελεί το νεαρότερο πανεπιστήμιο στη λίστα με τα κορυφαία πανεπιστήμια της Ευρώπης σύμφωνα με τη διεθνή κατάταξη Times Higher Education World University Rankings 2016-17. Η λίστα δημοσιεύεται για 13 συνεχόμενα έτη και θεωρείται μια από τις τρεις κατατάξεις με το μεγαλύτερο κύρος διεθνώς. Η φετινή λίστα κατάταξης περιλαμβάνει 980 ανώτατα ακαδημαϊκά ιδρύματα από 79 χώρες.

Πρόκειται αναμφίβολα για αναγνώριση της αριστείας του Πανεπιστημίου, ειδικά αν προσμετρήσει κανείς μεταβλητές όπως ο χρόνος λειτουργίας, οι διαθέσιμοι πόροι και το μέγεθος της πανεπιστημιακής κοινότητας, τα οποία διεθέτουν τα υπόλοιπα Πανεπιστήμια της λίστας τα οποία έχουν εδραιωθεί στο διεθνή ακαδημαικό χάρτη εδώ και πολλές δεκαετίες. Με κριτήριο την κατάταξη των κορυφαίων Ευρωπαϊκών πανεπιστημίων βάσει ηλικίας, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου κατατάσσεται πρώτο, με δεύτερο το Πανεπιστήμιο του Λουξεμβούργου. Το ΤΠΚ ιδρύθηκε το 2004 και δέκτηκε τους πρώτους φοιτητές μόλις το 2007.

Πίνακας: Λίστα με τα νεαρότερα κορυφαία Πανεπιστήμια της Ευρώπης

Russian Federation

University of Rome III

24

Ανάμεσα στα κορυφαία Πανεπιστήμια της Ευρώπης με βάση 13 δείκτες απόδοσης στους τομείς: διδασκαλία, έρευνα, επίδραση στην έρευνα (citations), έσοδα από έρευνα και καινοτομία και διεθνής εικόνα και προοπτική (international outlook), το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο κατατάσσεται στην 202η θέση από τα 354 κορυφαία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ΤΠΚ εμφανίζει υψηλή βαθμολογία (70,3 %) στο κριτήριο «Ετεροαναφορές» (κατατασσόμενο μεταξύ των πρώτων 300 πανεπιστημίων), γεγονός το οποίο αναδεικνύει τη διεθνή απήχηση του επιστημονικού έργου που παράγει.

Οι πιο πάνω διακρίσεις αποτελούν εγγύηση για την αφοσίωση στην ποιότητα και την αριστεία του Πανεπιστημίου και είναι τιμητικές για τη χώρα μας και το ΤΠΚ, το οποίο κατάφερε σε ελάχιστα λειτουργίας να βρεθεί ανάμεσα στους κορυφαίους οργανισμούς που υπηρετούν την επιστημονική και ερευνητική αριστεία. Επιπλέον αναδεικνύεται ο πραγματικός χαρακτήρας του πανεπιστημίου ως ένα μικρού μεγέθους, αλλά δυναμικό και καινοτόμο Πανεπιστήμιο που προσβλέπει σε ακόμη υψηλότερες διακρίσεις.