Συμμετοχή Ακαδημαικών του ΤΕΠΑΚ στο πρώτο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο «Conference on Interdisciplinary Approaches to Linguistic Theory»

Συνέδρια

Στο Πρώτο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο «Conference on Interdisciplinary Approaches to Linguistic Theory» που διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Κρήτης στο Ρέθυμνο από τις 6/10/2017 έως τις 8/10/2017 συμμετείχαν με ανακοινώσεις το ακαδημαϊκό προσωπικό του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθώς επίσης και αριθμός πρώτων αποφοίτων του τμήματος.

Το συνέδριο στόχο είχε να φέρει κοντά επιστήμονες από τα πεδία της θεωρητικής γλωσσολογίας, των γνωστικών επιστημών, της εφαρμοσμένης ψυχογλωσσολογίας, της νευρογλωσσολογίας, της κλινικής γλωσσολογίας, της λογοθεραπείας και της εκπαίδευσης. Απώτερος σκοπός ήταν η προαγωγή της συνεργασίας μεταξύ των επιστημόνων, για αξιοποίηση των τεχνικών και των εργαλείων που χρησιμοποιεί το κάθε πεδίο και της γνώσης που αποκτιέται από την έρευνα, για καλύτερη μελέτη τόσο της γλωσσικής ανάπτυξης όσο και των γλωσσικών αποκλίσεων.

Στο συνέδριο συμμετείχε ως προσκεκλημένη ομιλήτρια η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης Δρ Μαρία Καμπανάρου παρουσιάζοντας το θέμα «Evaluating developmental and acquired language impairments: A survey of studies».

Άλλες παρουσιάσεις από το ΤΕ.ΠΑ.Κ. ήταν:

• Linguistic dysfluencies in storyretellings of bilectal Cypriot Greek children with Language Impairment, από τις Έλενα Θεοδώρου και Μαρία Κωσταντά
  • Loukia Taxitari, Antigoni Andreou, Anastasia Charalambous & Kakia Petinou. Evaluating models of typical lexical development using CYLEX, από τις Λουκία Ταξιτάρη, Αντιγόνη Ανδρέου, Αναστασία Χαραλάμπους και Κάκια Πετεινού
  • Evaluating models of lexical development in typical and atypical toddlers using CYLEX, από τις Λουκία Ταξιτάρη, Κυριακούλα Αριστείδου και Κάκια Πετεινού