Εκδήλωση στο ΤΕΠΑΚ με θέμα «Ευρωεκλογές 2024: Οι νέοι/νέες στην πρώτη γραμμή»

Εκδήλωση με θέμα «Ευρωεκλογές 2024: Οι νέοι/νέες στην πρώτη γραμμή», διοργανώνει  το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και το Γραφείο Διεθνούς Κινητικότητας Erasmus του Πανεπιστημίου.

Στόχος της εκδήλωσης είναι να ενθαρρύνει τη συμμετοχή των νέων της Κύπρου στις επικείμενες ευρωπαϊκές εκλογές και να τους δώσει βήμα για να εκφράσουν τις απόψεις και τους προβληματισμούς τους πάνω σε θέματα που τους αγγίζουν άμεσα, συμβάλλοντας έτσι στη διαμόρφωση ενός κοινού ευρωπαϊκού  μέλλοντος.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 14 Μαΐου 2024, στις 18:00, στο Κτήριο του ΤΕΠΑΚ «Τάσσος Παπαδόπουλος» (Αμφιθέατρο 2), στη Λεμεσό.

Χαιρετισμό στην εκδήλωση θα απευθύνουν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και η Εκπρόσωπος της Φοιτητικής Ένωσης του Πανεπιστημίου (ΦΕΤΕΠΑΚ), Νάντια Κωνσταντίνου. Θα μιλήσει, επίσης, ο Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Εξωτερικών και Ευρωπαϊκών Υποθέσεων, κ. Χάρης Γεωργιάδης, με θέμα «20 χρόνια Κύπρος στην ΕΕ».

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, θα γίνει παρουσίαση του Choose4Cyprus, του ηλεκτρονικού συμβούλου ψήφου που αναπτύχθηκε από το ΤΕΠΑΚ και αποτελεί ορόσημο στις προεκλογικές εκστρατείες των τελευταίων χρόνων στην Κύπρο. Το Choose4Cyprus έχει ως στόχο να βοηθήσει τους πολίτες να ενημερωθούν για τις θέσεις των κομμάτων που κατέρχονται στις ευρωεκλογές πάνω σε μια σειρά από θέματα που βρίσκονται ψηλά στην ευρωπαϊκή και κυπριακή επικαιρότητα. Η παρουσίαση θα γίνει από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του ΤΕΠΑΚ, Βασιλική Τρίγκα.

Θα ακολουθήσει δημόσια συζήτηση με τη συμμετοχή των Ευρωβουλευτών Λουκά Φουρλά (ΔΗΣΥ) και Γιώργο Γεωργίου (ΑΚΕΛ) και της υποψήφιας Ευρωβουλεύτριας Ανδρομάχης Σοφοκλέους(VOLT).

Η εκδήλωση είναι ανοιχτή στο κοινό.