Μια πιλοτική εφαρμογή για εξοικείωση των τουριστών με την οδήγηση στην Κύπρο

Μια πιλοτική εφαρμογή με σκοπό την εξοικείωση, ενημέρωση, εκπαίδευση και αξιολόγηση των γνώσεων και των δεξιοτήτων οδήγησης των πιθανών τουριστών που θα επισκεφθούν την Κύπρο, δημιούργησαν φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ.

Η δημιουργία της εν λόγω εφαρμογής με την ονομασία «Cy-Driver» έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος «Ανθρωποκεντρικός Σχεδιασμός», με διδάσκουσα τη Δρα Αικατερίνη Μαύρη.

Στόχος της εφαρμογής είναι να αυξηθεί η αυτοπεποίθηση και η ικανότητα των χρηστών όσον αφορά στην οδήγηση στην αριστερή (ή αντίθετη) πλευρά του δρόμου και να μειωθεί σημαντικά το ρίσκο απόρριψης της Κύπρου ως ταξιδιωτικού προορισμού.

Η Λειτουργός της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, κ. Αγγέλα Φραγκεσκίδου, είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει  με τους φοιτητές και φοιτήτριες που εργάστηκαν για αυτήν την πιλοτική εφαρμογή, Κυριάκο Λαού, Μαρία Χαραλάμπους και Άντρα Έλενα Παναίντε, αναφορικά με τηχρησιμότητα της εφαρμογής και τις εμπειρίες που αποκόμισαν κατά την διάρκεια του σχεδιασμού της.

Δείτε ΕΔΩ το σχετικό βίντεο, το οποίο ετοίμασε ο φοιτητής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας του ΤΕΠΑΚ,  Άδωνης Φιλιππίδης.

Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσίασε η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ και του Επιμελητηρίου Αμμοχώστου για την τεχνητή νοημοσύνη, στην επαρχία Αμμοχώστου

Εκδήλωση προς τιμή των γυναικών: «Η άνθρωπος: Ιστορίες και επιτεύγματα γυναικών»

«ΗΜΕΡΑ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 2024» στο ΤΕΠΑΚ