Διοργάνωση τοπικού διαγωνισμού από το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ για συμμετοχή στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα

Το Τμήμα Χρηματοοικονομικής, Λογιστικής και Διοικητικής Επιστήμης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), ως αποκλειστικό μέλος της Διεθνούς Οικονομικής Ολυμπιάδας, με περηφάνεια ανακοινώνει την συμμετοχή του στο συγκεκριμένο διαγωνισμό(International Economics Olympiad – IEO 2024).

Η Διεθνής Οικονομική Ολυμπιάδα φιλοδοξεί να συμβάλει στην ανάπτυξη των γνώσεων και δεξιοτήτων των νέων στο πεδίο του οικονομικού και χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού.

Συνολικά στη διεθνή διοργάνωση συμμετέχουν πάνω από 40 χώρες και κρατίδια μέσω τοπικών διαγωνισμών που προηγούνται του διεθνούς διαγωνισμού. Η Κύπρος συμμετέχει για πρώτη φορά στον Διαγωνισμό αυτό.

Για την επιλογή της ομάδας που θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στο διεθνή διαγωνισμό, το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ θα διεξαγάγει δικό του (τοπικό) διαγωνισμό υπό τον τίτλο:

«Manage your finances smartly, build your future wisely»

Τον τοπικό διαγωνισμό που θα διεξάγει το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ στηρίζουν η Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου, η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς Κύπρου, ο Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου και το Financial Wellbeing Institute.

Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο (2) φάσεις με την πρώτη να λαμβάνει χώρα το Σάββατο 13 Απριλίου 2024 στο Αμφιθέατρο του Κτιρίου Τάσσος Παπαδόπουλος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Οι μαθητές/τριες που θα περάσουν την πρώτη φάση του Διαγωνισμού θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εκπαιδευτικό σεμινάριο τεσσάρων (4) ημερών με την υποστήριξη ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού και συνεργατών του ΤΕΠΑΚ.  Τα σεμινάρια αυτά έχουν ως στόχο την ανάπτυξη των γνώσεων και δεξιοτήτων των μαθητών/τριων στα πεδία του οικονομικού και χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού και την όξυνση της κρητικής σκέψης καθώς θα πραγματοποιηθούν με διαδραστική προσέγγιση ενώ παράλληλα θα υπάρξει υποβολή ερωτήσεων, συμμετοχή σε παιχνίδια γνώσεων και δεξιοτήτων και παρουσίαση προτάσεων επίλυσης διάφορων μελετών περίπτωσης.

Η Οργανωτική Επιτροπή θα είναι υπεύθυνη για την διοργάνωση, την αξιολόγηση και τη βαθμολόγηση των εξεταστικών δραστηριοτήτων. Η εξεταστική επιτροπή θα απαρτίζεται από μία ομάδα καταρτισμένων ακαδημαϊκών, διοικητικού προσωπικού και συνεργατών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Η Ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα θα απαρτίζεται από πέντε (5) μαθητές/τριες που έχουν συμμετάσχει και ολοκληρώσει με επιτυχία όλα τα στάδια του τοπικού διαγωνισμού και έχουν συνολικά την υψηλότερη βαθμολογία.

Όλοι οι μαθητές/τριες θα λάβουν Πιστοποιητικό Συμμετοχής στο Διαγωνισμό αλλά και βραβεία βάσει της βαθμολογικής κατάταξης στη δεύτερη (2η) φάση του Διαγωνισμού.