Παρουσιάστηκε το έργο «MedDMO» κατά της παραπληροφόρησης

Στη δημιουργία μιας νέας μεσογειακής σύμπραξης που φέρνει μαζί την Κύπρο, την Ελλάδα και τη Μάλτα στη μάχη κατά της παραπληροφόρησης, αποσκοπεί το ερευνητικό έργο MedDMO (Μεσογειακό Παρατηρητήριο Ψηφιακών Μέσων), το οποίο παρουσιάστηκε στη Λεμεσό, από την Ερευνητική Ομάδα Κοινωνικής Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και την Αρχή Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου.

Σε χαιρετισμό του, ο Κοσμήτορας της Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας του ΤΕΠΑΚ, Δρ Μιχάλης Σιριβιανός, ανέφερε πως το MedDMO είναι ένα έργο διάρκειας δυόμισι ετών, που ξεκίνησε την 1η Δεκεμβρίου 2022 και λαμβάνει χρηματοδότηση από το πρόγραμμα «Digital Europe» της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, για τη δημιουργία εθνικών παρατηρητηρίων ψηφιακών μέσων, με στόχο την επέκταση της εμβέλειας του Ευρωπαϊκού Παρατηρητηρίου Ψηφιακών Μέσων (EDMO).

Το MedDMO, συνέχισε, λειτουργεί ως κόμβος του EDMO, καλύπτοντας τα νοτιοανατολικά σύνορα της Ευρώπης, με τη συμμετοχή της Κύπρου, της Ελλάδας και της Μάλτας που, εκτός από τη γεωγραφική τους εγγύτητα, αντιμετωπίζουν κοινές προκλήσεις όσον αφορά τις εκστρατείες παραπληροφόρησης, «που προσπαθούν συχνά να δημιουργήσουν πόλωση γύρω από τις ευρωπαϊκές δημόσιες συζητήσεις, όπως το μεταναστευτικό και τα ζητήματα ελέγχου συνόρων».

Ανέφερε δε ότι τα εννέα μέλη της κοινοπραξίας περιλαμβάνουν το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ) ως Συντονιστή του Έργου, την Athens Technology Center S.A., το Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, τους Times of Malta, το Πανεπιστήμιο της Μάλτας, τα Ellinika Hoaxes και το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων (AFP).

Λέγοντας πως η αλήθεια γίνεται ολοένα και πιο ελαστική και διαστρεβλώνεται από ψευδείς πληροφορίες που παρεισφρέουν σε πολιτικές πεποιθήσεις, ο Δρ. Σιριβιανός αναφέρθηκε σε πρόσφατη έρευνα στην Αμερική, η οποία μελετά τους λόγους που οι άνθρωποι υποστηρίζουν πολιτικούς που διαδίδουν παραπληροφόρηση, ενώ οι ίδιοι οι άνθρωποι το γνωρίζουν.

«Αυτό το φαινόμενο υπογραμμίζει μια βαθιά πρόκληση στη μάχη κατά της παραπληροφόρησης, αποκαλύπτοντας μια τρομακτική ηθική ευελιξία», είπε και πρόσθεσε πως, σύμφωνα με την έρευνα, «οι άνθρωποι φαίνεται να ανέχονται τις ψευδείς πληροφορίες αρκεί να εξυπηρετούν μεγαλύτερους για τους ίδιους πολιτικούς σκοπούς».

«Η μελέτη καταδεικνύει ότι η ηθική ευελιξία μπορεί να είναι ο ακρογωνιαίος λίθος που επιτρέπει στην παραπληροφόρηση να ανθίσει», συνέχισε και πρόσθεσε πως «οι άνθρωποι συμβιβάζονται με το γεγονός ότι οι πολιτικοί δεν λένε την αλήθεια επειδή το βλέπουν ως ηθικά δικαιολογημένο, το οποίο είναι και το πιο ανησυχητικό».

Ως ερευνητές, σημείωσε, «αυτή η αντίληψη μας καλεί σε μια κρίσιμη εξέταση της συλλογικής μας ηθικής, κατανόηση της συλλογικής ηθικής μιας κοινωνίας και των δικαιολογιών που δεχόμαστε για την απάτη στην πολιτική σκηνή ή ακόμη, πιο πρόσφατα, όπως είδαμε στην Κύπρο, στη θρησκευτική σκηνή».

Ο  Κοσμήτορας της Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας του ΤΕΠΑΚ, ανέφερε τέλος ότι «ο αγώνας κατά της παραπληροφόρησης είναι μια πολυδιάστατη μάχη, απαιτεί την ενεργή συμμετοχή όλων των τομέων της κοινωνίας, από τους πολιτικούς, τα πανεπιστήμια, τις διωκτικές Αρχές, τη δικαιοσύνη, ώστε να υπερασπιστούμε την αλήθεια, την ακεραιότητα και την αμεροληψία».

Χαιρετισμό απηύθυνε και ο Διευθυντής της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου, Νεόφυτος Επαμεινώνδα, ο οποίος υπογράμμισε ότι είναι ιδιαίτερης σημασίας το έργο MedDMO, για την προάσπιση της δημοκρατίας και την ενίσχυση της παιδείας στα Μέσα, στην οποίαν η Αρχή δίνει ιδιαίτερη σημασία. «Με την καταπολέμηση της παραπληροφόρησης συμβάλλουμε στην ενίσχυση της κριτικής σκέψης και τη δημιουργία ενεργών πολιτών», συμπλήρωσε.

Ανέφερε ακόμη ότι «ο έλεγχος γεγονότων, το λεγόμενο fact-checking, είναι καθοριστικής σημασίας για τη διασφάλιση της ενημέρωσης των πολιτών» και πως η Αρχή θεωρεί υψίστης σημασίας την ενημέρωση των πολιτών, την πρόληψη όσον αφορά στη διάδοση ψευδών ειδήσεων και παραπληροφόρησης και ιδιαίτερα στην καλλιέργεια και συνεχή ενίσχυση των δεξιοτήτων των πολιτών.

«Η πληροφόρηση την οποίαν θα λαμβάνουμε από το πρόγραμμα είναι καθοριστικής σημασίας για την Αρχή, όχι μόνο ως σημαντικό εργαλείο για την καλύτερη εκτέλεση των αρμοδιοτήτων της στο ραδιοτηλεοπτικό πεδίο, αλλά και ιδιαίτερα για την εκτέλεση των νέων αρμοδιοτήτων που έχει πρόσφατα αποκτήσει η Αρχή, ως Εθνικός Συντονιστής για την εφαρμογή και λειτουργία του Κανονισμού DSA (Digital Services Act)», συμπλήρωσε.

Δεν είναι τυχαίο, συνέχισε, το γεγονός πως ο ίδιος ο Κανονισμός και οι κατευθυντήριες γραμμές που δόθηκαν από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για την εφαρμογή του, προνοούν τη διαπίστευση, από τον Εθνικό Συντονιστή, ανεξάρτητων ομάδων ή οργανισμών για σκοπούς fact-ckecking.

Ο κ. Επαμεινώνδα αναφέρθηκε επίσης στη μέχρι σήμερα συνεργασία της Αρχής με το ΤΕΠΑΚ, η οποία ξεκίνησε με την αδειοδότηση του ραδιοφωνικού του σταθμού το 2011 και συνεχίστηκε με την υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας 2014. Υποδεικνύοντας ότι το Μνημόνιο Συνεργασία έχει λήξει, εξέφρασε την πρόθεση της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης και της Προέδρου της, για υπογραφή νέου, επικαιροποιημένου Μνημονίου Συνεργασίας με το ΤΕΠΑΚ, το συντομότερο δυνατόν.

Κατά τη διάρκεια της διάσκεψης Τύπου παρουσιάστηκε συνοπτικά το έργο MedDMO από τον συντονιστή του, Δρ Νίκο Σαρρή, ενώ παρουσιάστηκε και το κέντρο κατά της παραπληροφόρησης που λειτουργεί στο ΤΕΠΑΚ, με την ονομασία «Fact-check Cyprus».

(Πηγή: ΚΥΠΕ)