Επίσκεψη ακαδημαϊκών από πανεπιστήμια της Τσεχίας στο ΤΕΠΑΚ

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του Γραφείου Διεθνούς Συνεργασίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) με την Πρεσβεία της Τσεχίας στην Κύπρο, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη αντιπροσωπείας ακαδημαϊκών από πανεπιστήμια της Τσεχίας στο ΤΕΠΑΚ.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 11 Μαρτίου 2024, με στόχο τη δικτύωση και εξεύρεση συνεργειών μεταξύ ακαδημαϊκών και ερευνητών-τριών με κοινά ενδιαφέροντα.

Την εκδήλωση γνωριμίας χαιρέτισε ο Αναπληρωτής Πρέσβης της Τσεχίας στην Κύπρο, κ. David Hrdousek και η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μελίτα Μενελάου, του Τμήματος Μηχανικής και Υλικών στο ΤΕΠΑΚ.

Κατά την επίσκεψη, πραγματοποιήθηκαν παρουσιάσεις από τους:  Αντιπρύτανη του Τεχνολογικού Παν/μίου Brno και Διευθυντή του Κέντρου Ερευνών AdMaS της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών, Καθηγητή Zdeněk Dufek, Επίτιμο Πρύτανη και νυν Αντιπρύτανη για Διεθνείς Σχέσεις στο Πανεπιστήμιο Χημείας και Τεχνολογίας της Πράγας, Καθηγητή Pavel Matějka, Αντιπρύτανη για στρατηγική, ανάπτυξη και διεθνείς σχέσεις, Σχολή Δασοκομίας Radek Rinn και υπεύθυνες Διεθνών Σχέσεων και Κινητικότητας Dana Gronychová και Waleria Slowiková από το Πανεπιστήμιο Palacký.

Το ΤΕΠΑΚ εκπροσώπησε ο Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών, Δρ Κώστας Χόππας και ο Αναπληρωτής Προϊστάμενος Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης, Αντώνης Βρασίδα. Παρουσίαση, εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ, πραγματοποίησε η Λειτουργός Διεθνούς Συνεργασίας, Δρ Ντία Ευαγόρου.

Κατά τη συνάντηση συζητήθηκαν δυνητικές συνεργασίες, όπως προγράμματα κινητικότητας, κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα, ανταλλαγή τεχνογνωσίας και εξεύρεση χρηματοδότησης. Στη συνέχεια, πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στα εργαστήρια της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος. Επίσης, πραγματοποιήθηκε συνάντηση με μέλη του Τμήματος Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας και παρουσιάστηκαν ερευνητικές δραστηριότητες των ακαδημαϊκών από τον Πρόεδρο του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών, Αναπληρωτή Καθηγητή Γεώργιο Κωσταντινίδη.

Η επίσκεψη της αντιπροσωπείας από την Τσεχία αποτέλεσε πολύτιμη ευκαιρία για σύνδεση και εδραίωση συνεργασιών μεταξύ ακαδημαϊκών και διδακτορικών/μεταδιδακτορικών ερευνητών,  προαγωγή της καινοτομίας και της έρευνας, με έμφαση σε τομείς εφαρμοσμένων επιστημών. Επιπλέον, αναδείχθηκε η σπουδαιότητα της διακρατικής συνεργασίας στην εκπαίδευση και η ανάγκη για δυνατότητα προσφοράς προπτυχιακών προγραμμάτων (πέραν των μεταπτυχιακών) στην αγγλική στο ΤΕΠΑΚ, ώστε να μπορεί να συνεργάζεται ευέλικτα με πανεπιστήμια του εξωτερικού και να ενισχύσει την παρουσία του στα διεθνή εκπαιδευτικά δρώμενα.

Εξαιρετικό ενδιαφέρον παρουσίασε η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ και του Επιμελητηρίου Αμμοχώστου για την τεχνητή νοημοσύνη, στην επαρχία Αμμοχώστου

Εκδήλωση προς τιμή των γυναικών: «Η άνθρωπος: Ιστορίες και επιτεύγματα γυναικών»

«ΗΜΕΡΑ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 2024» στο ΤΕΠΑΚ