Θερμή υποδοχή επεφύλαξε η Σχολή του ΤΕΠΑΚ στην Πάφο στους φοιτητ(ρι)ές αρχαιολογίας από την Κίνα

Με τη συμμετοχή 30 φοιτητ(ρι)ών, μαζί με τους καθηγητές τους, από το Τμήμα Αρχαιολογίας του Zhejiang University της Κίνας, άρχισε και συνεχίζεται, με επιτυχία, το διεθνές, εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλοξενίας "Winter Archaeology Project” που διοργανώνει η Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), στην Πάφο. Το Zhejiang University συγκαταλέγεται ανάμεσα στα σαράντα πρώτα πανεπιστήμια παγκοσμίως, με βάση τις διεθνές λίστες κατάταξης.

Το γκρουπ καλωσόρισαν ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό της Σχολής και με ομιλίες τους, για τη σημαντικότητα της εκπαίδευσης, της ερευνάς και την ανταλλαγή πολιτισμικών στοιχείων, οι Επικεφαλής του Κέντρου Γλωσσών και του Κέντρου Καινοτομίας «CUTing Edge» του ΤΕΠΑΚ, Δρ Ανδρούλλα Αθανασίου και Δρ Δημήτριος Μπόγλου αντίστοιχα.

Ο καθηγητής Αναστάσιος Ζωπιάτης, στην εναρκτήρια του διάλεξη, με θέμα τη βιομηχανία της τουριστικής φιλοξενίας της Κύπρου, έκανε αναφορά στο κλίμα και φυσικές ομορφιές του νησιού, με έμφαση στη λειτουργία μονάδων φιλοξενίας και τουριστικών μονάδων.

Ο καθηγητής μίλησε για το πώς η τουριστική βιομηχανία συμβάλλει, σε σημαντικό ποσοστό, στη διαμόρφωση του εθνικού εισοδήματος. Σε συζήτηση με τους φοιτητές και φοιτήτριες, αναφέρθηκαν οι έννοιες της ποιότητας υπηρεσιών, ο τουριστικός σχεδιασμός, τα κίνητρα του τουρισμού αλλά και η τουριστική προσφορά και ζήτηση όπως αυτή διαμορφώνεται από τα παγκόσμια δρώμενα, οικονομική κρίση, πόλεμοι κλπ.

Η διάλεξη της αρχαιολόγου, Δρ Αννίτας Αντωνιάδου, επικεντρώθηκε σε θέματα ανασκαφών στο νησί, ορόσημα για την παγκόσμια ερευνά, αλλά και στη διαχείριση της αρχαιολογικής κληρονομιάς της Κύπρου. Μνεία έγινε στις ανασκαφές του 19ου και 20ου αιώνα από ξένους, των οποίων τα ευρήματα κατέληξαν να κοσμούν τα μεγάλα ευρωπαϊκά μουσεία και ιδιωτικές συλλογές.

Η μέρα ολοκληρώθηκε με  εκπαιδευτική επίσκεψη στον Προϊστορικό Οικισμό της Χαλκολιθικής Λέμπας (3500-2400 π.Χ.), αφού στόχος του προγράμματος ήταν οι Κινέζοι φοιτητές και φοιτήτριες να εμπλακούν σε έναν ζωντανό διάλογο με τον κυπριακό πολιτισμό, μέσα από διαλέξεις, εργαστήρια και εκπαιδευτικές επισκέψεις.

Η αρχαιολόγος τους σύστησε την προϊστορική ζωή στην Κύπρο, μέσα από την επαφή με τα πειραματικά αντίγραφα των κατοικιών που οικοδομήθηκαν κατά τον προϊστορικό τρόπο, ώστε να αναδείξουν τις συνθήκες της περιόδου και του τρόπου ζωής των κατοίκων της.

Τεράστιο ενδιαφέρον έδειξαν οι φοιτητ(ρι)ές για τη λατρεία της γυναίκας – μάνας-γης, εξ αφορμής της αναφοράς στο σπουδαιότερο ειδώλιο της συγκεκριμένης κοινωνίας, την «Κυρά της Λέμπας».

Τις επόμενες μέρες το γκρουπ θα παρακολουθήσει μαθήματα Ελληνικής γλώσσας αλλά και παραδοσιακών χορών, επισκέψεις στους αρχαιολογικούς χώρους ‘Τάφοι των Βασιλέων’ Ελληνιστικό Θέατρο, στήλη Αποστόλου Παύλου Ρωμαϊκά Ψηφιδωτά στην Πάφο, στο Αρχαίο Κούριο, στην Αρχαία Αμαθούντα, Αρχαιολογικό Μουσείο Λεμεσού και Λάρνακας, Μεσαιωνικό Κάστρο κ.α.

Το πρόγραμμα θα περατωθεί στις 31 Ιανουαρίου, με υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ των δυο Πανεπιστήμιων, στο κτήριο της Πρυτανείας του ΤΕΠΑΚ, το οποίο πλέον είναι ένας δυνατός ακαδημαϊκός συνεργάτης της πολιτείας σε νευραλγικούς τομείς.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου αποδεικνύει συνεχώς ότι βρίσκεται σε μια ανοδική πορεία ανάπτυξης και εξωστρέφειας, και η παρουσία του πλέον επεκτείνεται παγκόσμια.