Συμπληρωματική κατανομή θέσεων για Εθνοφρουρούς, οι οποίοι παρακάθισαν στις Παγκύπριες Εξετάσεις το 2022 και θα είναι έτοιμοι να φοιτήσουν τον Σεπτέμβριο του 2023*

Φοιτητικά Νέα Νέα-Ανακοινώσεις Σπουδές

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, ενημερώνει το ενδιαφερόμενο κοινό ότι δέχεται αιτήσεις από εθνοφρουρούς, οι οποίοι παρακάθισαν στις Παγκύπριες Εξετάσεις το 2022 και θα είναι έτοιμοι να φοιτήσουν τον Σεπτέμβριο του 2023.

• Αφορά εθνοφρουρούς, οι οποίοι έχουν ίση ή υψηλότερη βαθμολογία από τον/την τελευταίο/α εισακτέο/α της τελευταίας κατανομής του 2022, του προγράμματος που επιθυμούν να εισαχθούν και έχουν παρακαθίσει στα απαιτούμενα μαθήματα του αντίστοιχου Πλαισίου Πρόσβασης, σύμφωνα με τον Οδηγό Παγκυπρίων Εξετάσεων 2022.
  • Η βαθμολογία του/της τελευταίου/ας εισακτέου/ας σε κάθε πρόγραμμα σπουδών υπάρχει ΕΔΩ.
  • Δικαίωμα διεκδίκησης θέσης έχουν είτε οι εθνοφρουροί οι οποίοι εξασφάλισαν θέση με την Α’ κατανομή το 2022 και επιθυμούν να τη βελτιώσουν ή εθνοφρουροί οι οποίοι δεν έχουν εξασφαλίσει θέση με την Α’ κατανομή.
  • Όσοι πληρούν τα πιο πάνω κριτήρια θα τους προσφέρεται αυτόματα η θέση.
  • Οι αιτήσεις από ενδιαφερομένους, θα πρέπει να υποβληθούν μέσα από το Φοιτητικό Πόρταλ του ΤΕΠΑΚ που βρίσκεται στη διεύθυνση https://sis.cut.ac.cy/ (Για όσους θα υποβάλουν πρώτη φορά αίτηση στο ΤΕΠΑΚ, δηλαδή για άτομα που δεν έχουν κωδικούς πρόσβασης στο Φοιτητικό Πόρταλ, η διαδικασία, για την οποία χρειάζεται έγκυρη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, ξεκινά ΕΔΩ)

Για βοήθεια, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να συμβουλευθούν τον οδηγό υποβολή αίτησης ΕΔΩ. Στην «Επιλογή Τύπου Αίτησης» θα πρέπει να επιλέγεται η κατηγορία «Εθνοφρουροί». Ο κάθε αιτητής θα δηλώνει (στην «Επιλογή προγράμματος Σπουδών») το ένα πρόγραμμα στο οποίο επιθυμεί να πάρει θέση (ασχέτως του σε πόσα ενδεχομένως εξασφαλίζει θέση).

Απαραίτητα πιστοποιητικά για την ηλεκτρονική αίτηση:

• Αντίγραφο πολιτικής ταυτότητας
  • Βεβαίωση Στρατολογικής Κατάστασης Εθνοφρουρού (εκδίδεται από την μονάδα του κάθε εθνοφρουρού)
  • Δελτίο αποτελεσμάτων για Παγκύπριες Εξετάσεις 2022 του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας https://bit.ly/GiaDeltioApotelesmatwnPagkypriwn (Χρησιμοποιώντας τους κωδικούς του ΥΠΑΝ και επιλέγοντας το σύνδεσμο Λήψη Εγγράφων – Παγκύπριες Εξετάσεις 2022. Για δείγμα πατήστε ΕΔΩ)

Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται μέχρι και την Παρασκευή, 30 Ιουνίου 2023 (11:59 μ.μ.)

Για πληροφορίες ή βοήθεια οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να επικοινωνούν με το Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης στο kep@cut.ac.cy, τηλ. 25002710/11 (Παρακαλούμε όπως επιλέγετε πρώτα την αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος για καλύτερη και γρηγορότερη εξυπηρέτησή σας)

*Από φέτος, δικαίωμα συμμετοχής στις διαδικασίες των Κενών Θέσεων και Ειδικών Κριτηρίων κάθε χρονιάς θα έχουν μόνο άτομα που παρακάθισαν τις Παγκύπριες Εξετάσεις τη συγκεκριμένη χρονιά (δηλαδή για φέτος μόνο τα άτομα που θα παρακαθίσουν τις Παγκύπριες Εξετάσεις 2023).