Πρωτόκολλο Συνεργασίας μεταξύ ΤΕΠΑΚ και ΠΑΣΥΝΜ

Με στόχο την περαιτέρω ανάπτυξη της νοσηλευτικής και μαιευτικής επιστήμης στην Κύπρο και τη βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης φροντίδας στους πολίτες, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Νοσηλευτών και Μαιών (ΠΑΣΥΝΜ)υπέγραψαν την Τετάρτη, 19 Οκτωβρίου 2022, Πρωτόκολλο Συνεργασίας.

Εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ, το Πρωτόκολλο υπέγραψε ο Πρύτανης, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, και εκ μέρους του ΠΑΣΥΝΜ, ο Αντιπρόεδρος του ΔΣ του Συνδέσμου, Δρ Σταύρος Βρυωνίδης, στο πλαίσιο ειδικής τελετής που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της Συγκλήτου στο Ισόγειο του κτηρίου της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου.

Σε σύντομο χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ο Πρύτανης εξέφρασε τη χαρά του για την υπογραφή του Πρωτοκόλλου Συνεργασίας με τον Σύνδεσμο, μέλη του οποίου είναι οι απόφοιτοι και το προσωπικό του Τμήματος. «Στο πλαίσιο της συνεργασίας μας μπορούμε να αναπτύξουμε αρκετές πρωτοβουλίες και δράσεις στους τομείς της Μαιευτικής και Νοσηλευτικής και της δια βίου μάθησης και οι οποίες να έχουν θετικό αντίκτυπο στους πολίτες και στην κοινωνία.

Από την πλευρά του, ο Αντιπρόεδρος του ΔΣ του Συνδέσμου, Δρ Σταύρος Βρυωνίδης ανέφερε πως «είναι μεγάλη τιμή και συγκίνηση για μένα που βρίσκομαι σήμερα εδώ για να υπογράψω Μνημόνιο Συνεργασίας με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, μέσω του οποίου το όραμα που είχα ως φοιτητής νοσηλευτικής για δημιουργία πανεπιστημιακής νοσηλευτικής στην Κύπρο έγινε πραγματικότητα».

Ανέφερε πως, πράγματι, τα πλείστα μέλη του Συνδέσμου είναι απόφοιτοι των προγραμμάτων σπουδών που προσφέρει το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, οι οποίοι εργάζονται σήμερα στα νοσοκομεία και τις κλινικές σε όλη την Κύπρο. «Το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, μέσω των προγραμμάτων σπουδών του,  ανέβασε πολύ ψηλά τον πήχη της σύγχρονης νοσηλευτικής,  σε επιστημονικό και ερευνητικό επίπεδο.

«Η υπογραφή του Μνημονίου Συνεργασίας με το ΤΕΠΑΚ, τον μεγαλύτερο πάροχο νοσηλευτικής εκπαίδευσης και επιστήμης στην Κύπρο, είναι πραγματικά μια μεγάλη μέρα για τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Νοσηλευτών και Μαιών, ο οποίος εκπροσωπεί όλους τους Κύπριους νοσηλευτές του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα και ο οποίος έχει βασικό ρόλο την προαγωγή του κύρους του επαγγέλματος αλλά και την ανάπτυξη της νοσηλευτικής και της μαιευτικής στη χώρα μας», σημείωσε.

Ο κ. Βρυωνίδης εξέφρασε τέλος τη στήριξη του Συνδέσμου στους σχεδιασμούς του ΤΕΠΑΚ για την αξιοποίηση χώρων του Παλαιού Νοσοκομείου Λεμεσού για την ανέγερση του ιδιόκτητου κτηρίου της Σχολής Υγείας του Πανεπιστημίου.

Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, Δρ Χρίστος Χωματάς εξέφρασε και τη δική του χαρά για την υπογραφή του Πρωτοκόλλου Συνεργασίας με τον ΠΑΣΥΝΜ και αναφέρθηκε στις προοπτικές συνεργασίας που ανοίγονται μεταξύ του Συνδέσμου και της Σχολής Υγείας του ΤΕΠΑΚ, η οποία, όπως είπε, είναι μια από τις καλύτερες και πιο δημοφιλείς σχολές που έχουμε στην Κύπρο με ένα αρκετά ψηλό επίπεδο.  «Θεωρώ ότι έχουμε πολλά πράγματα να κάνουμε από κοινού και ελπίζω αυτή η συνεργασία να συνεχιστεί και να εμπλουτιστεί ακόμη περισσότερο στο μέλλον».

Η Πρόεδρος του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Μαρία Καρανικόλα, σε σύντομη παρέμβασή της, ανέφερε, μεταξύ άλλων, πως «είναι πολύ σημαντική η σημερινή μέρα και ευχαριστούμε πάρα πολύ τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Νοσηλευτών και Μαιών για αυτήν τη διαχρονική και αποδοτική μέχρι σήμερα συνεργασία σε πολλούς τομείς. Η σημερινή υπογραφή του Μνημονίου επισφραγίζει ακριβώς αυτή τη συνεργασία και δημιουργεί τις προοπτικές για περαιτέρω εμβάθυνση της», είπε.

Από την πλευρά της, η Κοσμήτειρα της Σχολής Υγείας του ΤΕΠΑΚ, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Νοσηλευτικής, Δρ Αικατερίνη Λαμπρινού, εξέφρασε τη χαρά της για την επισημοποίηση της μακρόχρονης συνεργασίας με τον ΠΑΣΥΝΜ η οποία έχει ξεκινήσει από την αρχή της λειτουργίας του Τμήματος Νοσηλευτικής. «Έχουμε συνεργαστεί σε όλα τα επίπεδα, επιστημονικά, ερευνητικά και εκπαιδευτικά αλλά και θεσμικά και νομοθετικά» ανέφερε, εξαίροντας τον σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει ο Συνδεσμος στη στήριξη της νοσηλευτικής επιστήμης στην Κύπρο και στη βελτίωση των υπηρεσιών υγείας προς τους Κύπριους πολίτες. Εξέφρασε, τέλος, την ανάγκη ο ρόλος του νοσηλευτή να αποκτήσει πραγματικά τη θέση που του αξίζει στην Κύπρο.

Το Πρωτόκολο προβλέπει μεταξύ άλλων τη συνεργασία στην ανάπτυξη και παροχή νοσηλευτικών και μαιευτικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων, την ανταλλαγή εμπειρογνωμοσύνης, την κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά (εθνικά - διεθνή) προγράμματα και τη συνεργασία στη διοργάνωση ή συμμετοχή σε επιστημονικές και άλλες κοινού ενδιαφέροντος εκδηλώσεις.

Στην εκδήλωση παρέστησαν ακαδημαϊκοί του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ και μέλη του ΔΣ του ΠΑΣΥΝΜ.