Aura Lab: Η δεύτερη συναυλία του MediSouP με τίτλο "Healing. Listening to a Brave New World"

Η δεύτερη συναυλία της Κοινότητας MediSouP, με τίτλο "Healing. Listening to a Brave New World" είναι μια υβριδική εκδήλωση, που πραγματοποιείται διαδικτυακά και ζωντανά, σε Κύπρο, Ισπανία και Τουρκία.

Η Κοινότητα MediSouP είναι μια πρωτοβουλία του Aura Lab, του Τμήματος Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ).

Το MediSouP (Mediterranean Soundscapes Project) συγκεντρώνει μια επιλογή ηχητικών και οπτικοακουστικών έργων, διερευνώντας τρόπους με τους οποίους η εικόνα και ο ήχος θα μπορούσαν να αποτυπώσουν μια κατανόηση της παρούσας κατάστασής μας σε έναν πλανήτη που καταστρέφεται.

Αυτή η ειδική σειρά συναυλιών φέρνει στο προσκήνιο τη δύναμη και την ουσία αυτών των οπτικών και ακουστικών έργων, σε μια προσπάθεια να οραματιστεί εκ νέου τη θεραπεία και τη βαθιά ακρόαση σε περιόδους κρίσης μετά την πανδημία. Θέλουμε να τονίσουμε ότι οι βαθιές αλλαγές στο ακουστικό μας τοπίο είναι γεμάτες ελπίδα, φροντίδα και ενσυναίσθηση, για το (ηχητικό) μέλλον μας.

Η σειρά εκδηλώσεων περιλαμβάνει 49 επιλεγμένα έργα ήχου και βίντεο, που παρουσιάζονται σε τρεις ημερομηνίες:

ΟΚΤΑΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ - 8 Απριλίου - Λεμεσός (CY) | ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ

MAD LAB, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στις 18:30 EEST

VIDEOWORKS ΠΡΟΒΟΛΕΣ - 21 Απριλίου Κωνσταντινούπολη (TR) & Μούρθια (ES) | ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ

Istanbul Cinema Museum (Atlas), @ 14:00-20:00 TRT, και

Centro Negra / AADK SP, Blanca / Murcia @ 20:00 CEST