ΤΕΠΑΚ – ΟΝΕΚ: Διαδικτυακές διαλέξεις με θέμα «Διαχείριση Προσωπικών Χρηματοοικονομικών Πόρων»

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και ο Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου (ΟΝΕΚ) συνδιοργανώνουν ένα νέο κύκλο διαδικτυακών διαλέξεων με θέμα «Διαχείριση Προσωπικών Χρηματοοικονομικών Πόρων» (Personal Finance).

Σκοπός των διαλέξεων είναι η ενίσχυση και ενδυνάμωση των νέων με τα απαραίτητα εχέγγυα και γνώσεις, για την απόκτηση γνώσεων σε επίπεδο χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού, σε θέματα όπως, η αποταμίευση, οι επενδύσεις, ο δανεισμός, η πίστωση και οι πηγές της, το «καλό» και «κακό» χρέος, η ασφάλιση, κ.ά. Η σειρά είναι ανοικτή προς όλους/ες, όμως θα δοθεί προτεραιότητα σε άτομα που δεν έχουν καμιά επαφή με το αντικείμενο και δεν προέρχονται από τον χώρο των οικονομικών, χρηματοοικονομικών κλπ.

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα αρχίζοντας από τις 21/03 μέχρι τις 18/04/2022 και η τελευταία συνάντηση της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 20/04/2022 από τις 18:00-20:00. Ο τρόπος διεξαγωγής της σειράς θα είναι διαδικτυακά μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας της οποίας ο σύνδεσμος θα σταλεί σε όσους/ες δηλώσουν συμμετοχή.

Οι επιμέρους τίτλοι των 6 διαλέξεων είναι:

• 21/03/2022 – 1η διάλεξη: “Το πρόβλημα του χρηματοοικονομικού αναλφαβητισμού στην Κύπρο”. Εισαγωγική όπου θα παρουσιαστούν οι 3 μελέτες του ΤΕΠΑΚ, θα γίνει συζήτηση και προς το τέλος θα γίνει σύντομη παρουσίαση του υλικού που θα καλυφθεί στις διαλέξεις 2 με 6
  • 28/03/2022 – 2η διάλεξη: “Επιτόκια και η χρονική αξία του χρήματος”
  • 04/04/2022 – 3η διάλεξη: “Πληθωρισμός, επιτόκια και η επίδραση τους στην αποταμίευση και δανεισμό”
  • 11/04/2022 – 4η διάλεξη: “Σχεδιασμός οικογενειακού προϋπολογισμού και προγραμματισμός για συνταξιοδότηση”
  • 18/04/2022 – 5η διάλεξη: “Επενδυτικά προϊόντα και αντιστάθμιση ρίσκου”
  • 20/04/2022 – 6η διάλεξη: “Επενδυτικό ρίσκο και οι επιδράσεις του στο συνταξιοδοτικό προγραμματισμό”

Εισηγητής των διαλέξεων είναι ο Δρ. Παναγιώτης Ανδρέου – Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Εμπορίου, Χρηματοοικονομικών και Ναυτιλίας στο ΤΕΠΑΚ.

Σε όσους/ες συμμετέχοντες/ουσες παρακολουθήσουν τις 6 διαλέξεις και περάσουν ένα μικρό τεστ στο τέλος του κύκλου θα τους δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης από το ΤΕΠΑΚ και τον ΟΝΕΚ. Για περισσότερες πληροφορίες, καλέστε στον Παγκύπριο τηλεφωνικό αριθμό  8000 2757 (δωρεάν κλήση) και για δηλώσεις συμμετοχής πατήστε ΕΔΩ