Το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει στην Παγκύπρια εκστρατεία συλλογής ανθρωπιστικής βοήθειας για την Ουκρανία

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), ανταποκρινόμενο στο κάλεσμα της πολιτείας και σε συνεννόηση με το Γραφείο Επιτρόπου του Πολίτη, διοργανώνει εκστρατεία συλλογής ανθρωπιστικής βοήθειας προς τους συνανθρώπους μας στην Ουκρανία, οι οποίοι βιώνουν τις τελευταίες ημέρες τη φρίκη του πολέμου.

Στο πλαίσιο της εκστρατείας, η οποία ξεκίνησε την Τρίτη 8 Μαρτίου και θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη, 16 Μαρτίου, συγκεντρώνονται τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, στο ισόγειο του Κτηρίου Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας, τα οποία συνεισφέρουν μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας.

«Θέλω να ευχαριστήσω το ακαδημαϊκό και διοικητικό μας προσωπικό καθώς επίσης τους φοιτητές και τις φοιτήτριες μας που ανταποκρίθηκαν άμεσα στο κάλεσμα για συλλογή βοήθειας και απλόχερα προσέφεραν τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για τους συνανθρώπους μας που τα έχουν αυτή τη στιγμή ανάγκη, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο, ως Πανεπιστήμιο, την έμπρακτη αλληλεγγύη και συμπαράστασή μας στον δοκιμαζόμενο Ουκρανικό λαό. Ευχαριστώ, επίσης, όλους όσοι συνέβαλαν στην υλοποίηση αυτής της εκστρατείας», αναφέρει, σε γραπτή του δήλωση, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης. «Την ίδια στιγμή, παρέχουμε κάθε δυνατή στήριξη προς τους φοιτητές και φοιτήτριες μας που κατάγονται από την Ουκρανία», σημειώνει ο Πρύτανης Ζαφείρης.

Ευχαριστίες προς το  Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και ειδικότερα τον Πρύτανη, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη για τη συμμετοχή του ΤΕΠΑΚ στην Παγκύπρια εκστρατεία συλλογής ανθρωπιστικής βοήθειας για την Ουκρανία, εκφράζει με γραπτή του δήλωση ο ο Επίτροπος του Πολίτη, κ. Παναγιώτης Σεντώνας. «Η απόφαση αυτή δεικνύει την επί του πρακτέου αλληλεγγύη του ιδρύματος προς τον Ουκρανικό λαό που βιώνει τη φρίκη και το σκότος του πολέμου», σημειώνει ο κ. Σεντώντας.

Η βοήθεια που θα συγκεντρωθεί θα αποσταλεί, τις επόμενες μέρες, στον δοκιμαζόμενο ουκρανικό λαό, σε συνεργασία με τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Κράτους.

Η έγκαιρη αντιμετώπιση της διπολικής διαταραχής καθοριστική για την ποιότητα ζωής των πασχόντων και των οικογενειών τους

Aura Lab: Η δεύτερη συναυλία του MediSouP με τίτλο "Healing. Listening to a Brave New World"

Μικροβιακό Κελί Ηλεκτρόλυσης: Μια καινοτόμα τεχνική για τη διαχείριση τοξικών υγρών αποβλήτων