Για το έργο και τους σχεδιασμούς του ΤΕΠΑΚ, ενημερώθηκε η Επιτροπή Παιδείας της Βουλής κατά την επίσκεψή της στο Πανεπιστημίο

Ενημέρωσης για το έργο που επιτελεί το ΤΕΠΑΚ και περιοδεία σε κτιριακές εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου, έτυχαν σήμερα(4/3) μέλη της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Παιδείας και Πολιτισμού, διαβεβαιώνοντας ότι θα προωθηθούν λύσεις σε ζητήματα που άπτονται των δικών τους αρμοδιοτήτων.

Η επίσκεψη των μελών της επιτροπής ξεκίνησε με παρουσίαση, από τον Πρύτανη, καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη, της ιστορίας και των οικονομικών του πανεπιστημίου, των Σχολών και Ακαδημαϊκών του Τμημάτων, αλλά και τον στρατηγικό του προγραμματισμό ανάπτυξης μέχρι το 2024, με ιδιαίτερη έμφαση στην κτιριακή ανάπτυξη, για κάλυψη των αναγκών του ίδιου του ΤΕΠΑΚ, αλλά και των φοιτητών του.

Σε δήλωση του, ο Πρόεδρος της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Παιδείας, Παύλος Μυλωνάς, ανέφερε ότι «τα δυο ζητήματα που μας αναφέρθηκαν κυρίως, το νομοθετικό πλαίσιο και οι κτιριακές εγκαταστάσεις πρέπει να τα τρέξουμε, μπορούμε να βοηθήσουμε και  είναι υποχρέωση μας».

Εξέφρασε δε την ελπίδα ότι πολύ σύντομα, σε συνεργασία με τις Πρυτανικές Αρχές και το Συμβούλιο του ΤΕΠΑΚ, «θα προχωρήσουμε στις σημαντικές και συγκλονιστικές αλλαγές, όπως οι ιδιόκτητες φοιτητικές εστίες στο Βερεγγάρια, εκεί όπου θα γίνουν και πολλά άλλα πράγματα».

Το θέμα των υψηλών ενοικίων στη Λεμεσό, συνέχισε, απασχολεί ιδιαίτερα την Επιτροπή Παιδείας της Βουλής και έχουν ήδη κατατεθεί κάποιες προτάσεις, τόσο από το Πανεπιστήμιο, όσο και από τα μέλη της Επιτροπής, είτε για επιδότηση ενοικίων ή δημιουργία προϋποθέσεων πρόσβασης στο Πανεπιστήμιο, για φοιτητές που ζουν σε πιο απομακρυσμένες περιοχές, όπου είναι πιο φθηνά τα ενοίκια.

Ευχαριστώντας την Κοινοβουλευτική Επιτροπή Παιδείας για το ενδιαφέρον της, ο Πρύτανης Ζαφείρης, δήλωσε ότι δόθηκε η ευκαιρία να παρουσιαστούν οι δράσεις του ΤΕΠΑΚ που στόχο έχουν, αυτό να μεγαλώσει και να αναπτυχθεί.

«Τα βασικά προβλήματα μας είναι το νομοθετικό πλαίσιο, που θεωρούμε ότι πρέπει να τρέξει γρήγορα, υπάρχουν αρκετά ζητήματα τα οποία έχουμε προωθήσει, αλλά λόγω των διαδικασιών καθυστερούν και θέλουμε να δούμε σίγουρα τα θέματα κτιριακής ανάπτυξης του Πανεπιστημίου, πως μπορούν να δρομολογηθούν πιο γρήγορα», συμπλήρωσε.

Μετά το πέρας της παρουσίασης, τα μέλη της Επιτροπής ξεναγήθηκαν στα διάφορα κτίρια του ΤΕΠΑΚ που βρίσκονται στο κέντρο της Λεμεσού.

Πηγή: ΚΥΠΕ

Η έγκαιρη αντιμετώπιση της διπολικής διαταραχής καθοριστική για την ποιότητα ζωής των πασχόντων και των οικογενειών τους

Aura Lab: Η δεύτερη συναυλία του MediSouP με τίτλο "Healing. Listening to a Brave New World"

Μικροβιακό Κελί Ηλεκτρόλυσης: Μια καινοτόμα τεχνική για τη διαχείριση τοξικών υγρών αποβλήτων