Εκδήλωση προς τιμή του λογοτέχνη Τάσου Αριστοτέλους διοργανώνει το Κέντρο Γλωσσών

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Μητρικής Γλώσσας (*) και της προώθησης της γλωσσικής πολυμορφίας και της αξίας διατήρησης και διάδοσης των λιγότερο ομιλούμενων γλωσσών, το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει εκδήλωση με θέμα «Το μεγαλείο της γλώσσας μας μέσα από την πένα του Τάσου Αριστοτέλους».

Η εκδήλωση είναι αφιερωμένη στον λογοτέχνη-εκδότη Τάσο Αριστοτέλους, ο οποίος υπηρετεί τα Γράμματα και τον Πολιτισμό,  από το  1975 μέχρι σήμερα.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, με φυσική παρουσία, την Πέμπτη, 3 Μαρτίου 2022 και ώρα 19:00- 20:15, στο κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος (Αμφιθέατρο 1), Θέμιδος και Ιφιγενείας γωνία, Λεμεσός.

Πρόγραμμα εκδήλωσης:

19:00 – 19:05  Χαιρετισμός: Δρ Έλις Κακουλλή Κωνσταντίνου

Εκτ. Χρέη Διευθύντριας Κέντρου Γλωσσών

Παρουσίαση του λογοτέχνη:

Φωτεινή Ευθυμίου, Φιλόλογος-Γλωσσολόγος

19:05 – 19:10  Χαιρετισμός: Δρ Εύρος Αλεξάνδρου,

Πρόεδρος Συντονιστικού Συμβουλίου Πολιτιστικών Φορέων Λεμεσού

19:10 – 19:35 Παρουσίαση του έργου του κ. Τάσου Αριστοτέλους:

Δρ Κρίστης Χαράκης, Πρόεδρος Εταιρίας Λογοτεχνών Λεμεσού «Βασίλης Μιχαηλίδης»

19:35 – 20:00  Ανάγνωση ποιημάτων: Τάσος Αριστοτέλους,

Λογοτέχνης - Εκδότης

20:00 – 20: 15 Ανοιχτή συζήτηση

Η εκδήλωση είναι ανοικτή στο ευρύ κοινό. Στους συμμετέχοντες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Στην εκδήλωση θα τηρούνται όλα τα υγειονομικά μέτρα προστασίας για την αποφυγή μετάδοσης του κορωνοϊού. Για την είσοδο στην εκδήλωση απαιτείται η επίδειξη των απαραίτητων πιστοποιητικών εμβολιασμού ή νόσησης.

Για πληροφορίες: τηλ. 25002206

Λίγα λόγια για τον Τάσο Αριστοτέλους

Ο Τάσος Αριστοτέλους γεννιέται στη Λεμεσό το 1965, από βιοπαλαιστές γονείς. Από την ηλικία των έντεκα ετών, παράλληλα με τη φοίτησή του στο σχολείο, εργάζεται στις οικοδομές. Το 1973 αποφοιτά από τον κλάδο Μηχανολογίας της Τεχνικής Σχολής Λεμεσού και ακολούθως εργάζεται για να συνεισφέρει οικονομικά στην οικογένειά του. Σχεδόν ταυτόχρονα με την ενηλικίωσή του, αποτυπώνει στο χαρτί  την κοσμοθεωρία του, η οποία μέσα από τα λογοτεχνήματά του διακρίνεται στο κυπριακό συγκείμενο. Ποίηση,  ποίηση- χαϊκού, παιδική λογοτεχνία, διηγήματα, μελέτες, κριτική,  αποτελούν τα λογοτεχνικά πεδία, με τα οποία ασχολείται. Η ερευνητική του μελέτη για την Ιστορία της Κυπριακής Σάτιρας, αποτελεί μία καινοτόμο προσέγγιση του αντικειμένου αυτού.

Καθ΄ όλη τη συγγραφική του πορεία, η λιτή και συνάμα ηχηρή πένα του, εκφράζει τον οραματισμό του, αντισταθμίζει τα εμπόδια που προκύπτουν και ωθεί τον Άνθρωπο προς τη βελτίωση και την αυτοπραγμάτωσή του. Μέρος του έργου του έχει μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες.

Πολύπλευρη και πολυσχιδής προσωπικότητα, ο Τάσος  Αριστοτέλους εκδίδει το περιοδικό «Θέματα» και το «Σατιρικό Χρονολόγιο», συμμετέχει ως ομιλητής σε συμπόσια, ενώ δέχεται με σεμνότητα και ταπεινοφροσύνη τις αλλεπάλληλες τιμητικές διακρίσεις. Όσον αφορά τη συμμετοχή του σε πολιτιστικούς φορείς, μεταξύ άλλων είναι  ιδρυτικό μέλος  της Πνευματικής Συντροφιάς και κάποιες φορές Πρόεδρός της, ιδρυτικό μέλος του Συνδέσμου Σατιρικών και Ευθυμογράφων Κύπρου. Επίσης, διατελεί Αντιπρόεδρος της Εταιρίας Λογοτεχνών Λεμεσού «Βασίλης Μιχαηλίδης» και μέλος του Δ.Σ. του Συντονιστικού Πολιτιστικών Φορέων Λεμεσού.

(*) Το 1999 η UNESCO καθιέρωσε την 21η Φεβρουαρίου ως την Παγκόσμια Ημέρα Μητρικής Γλώσσας.  Σκοπός της ετήσιας αυτής δράσης είναι η προώθηση της γλωσσικής πολυμορφίας και η διάδοση των λιγότερο ομιλούμενων γλωσσών. Η καθιέρωση της Ημέρας αυτής συνδέεται άμεσα με τη σφαγή Πακιστανών φοιτητών της Ντάκα, από αστυνομικούς το 1952. Αιτία της δολοφονίας τους ήταν η διαμαρτυρία τους ενάντια στην κατάργηση της μητρικής τους γλώσσας, της βεγγαλικής και την υιοθέτηση της Ούρντου, ως επίσημης πακιστανικής γλώσσας.