Το ΤΕΠΑΚ συμμετέχει στη διεθνή εκστρατεία για την ισότιμη συμμετοχή των γυναικών στην Επιστήμη

Με κεντρικό σύνθημα «Η επιστήμη είναι γένους θηλυκού», το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), μέσω του ερευνητικού έργου Gender Smart και του Europe Direct, συμμετέχει στη διεθνή εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της κοινής γνωμης για την ανάγκη εξάλειψης έμφυλων στερεότυπων και κοινωνικών προκαταλήψεων σχετικά με τη συμμετοχή των γυναικών και κοριτσιών στην επιστήμη.

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη, δεκαέξι επιστημόνισσες του ΤΕΠΑΚ που διαπρέπουν με το ακαδημαϊκό και ερευνητικό τους έργο, φωτογραφήθηκαν και έστειλαν τα δικά τους μηνύματα υπέρ της ισότητας των φύλων και κατά των διακρίσεων εις βάρος των γυναικών στον επιστημονικό χώρο. Όπως και μηνύματα ενθάρρυνσης, υποστήριξης και ενδυνάμωσης προς κάθε γυναίκα και κορίτσι που θα ήθελε να ασχοληθεί με οποιοδήποτε τομέα της επιστήμης και πεδίο έρευνας που μπορεί να θεωρείται σήμερα «ανδροκρατούμενο».

Μέσω των μηνυμάτων τους, εξέφρασαν ακόμη την ανάγκη αλλαγής αντιλήψεων και νοοτροπιών που οδηγούν στο φαινόμενο της υποεκπροσώπησής των γυναικών στους τομείς της Επιστήμης, της Τεχνολογίας, της Μηχανικής και των Μαθηματικών (STEM) και τόνισαν τη σημασία της πλήρους και ισότιμης πρόσβασης και συμμετοχής των γυναικών και κοριτσιών στην επιστήμη.

«Στην έρευνα, την επιστήμη και την καινοτομία δεν υπάρχει φύλο. Υπάρχει μόνο έμπνευση, αγάπη και ενθουσιασμός», «Κάθε κορίτσι που αγαπά την αναζήτηση θα πρέπει να τολμά», «στην επιστήμη δεν χωράνε διακρίσεις. Δεν υπάρχουν ανδρικά και γυναικεία επαγγέλματα. Υπάρχει μόνο θέληση να ανακαλύψεις τον κόσμο γύρω σου», «κάθε κορίτσι μπορεί να ακολουθήσει αυτό που ονειρεύεται» και ο «κόσμος της επιστήμης έχει χώρο για όλους και όλες», είναι κάποια από τα μηνύματα που έστειλαν, λειτουργώντας ως παραδείγματα προς μίμηση και πρότυπα για άλλες γυναίκες και κορίτσια.

Μέσα σε αυτό το πλαισιο, μεταδόθηκε ένα τρίωρο αφιέρωμα από τον ραδιοφωνικό σταθμό του Πανεπιστημίου, CUT – Radio που εκπέμπει στους 95.2 fm για το κέντρο της Λεμεσού και διαδικτυακά σε όλο τον κόσμο (https://www.cut.ac.cy/cut-radio/live/), με συνεντεύξεις γυναικών ακαδημαϊκών και ερευνητριών του ΤΕΠΑΚ και άλλων ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων και Ερευνητικών Κέντρων.

Στο ΤΕΠΑΚ γινόμαστε μέρος αυτής της παγκόσμιας προσπάθειας για να ενθαρρύνουμε και να εμπνεύσουμε τη συμμετοχή περισσότερων γυναικών και κοριτσιών στην επιστήμη, θέτοντας ταυτόχρονα ως προτεραιότητά μας την πρόωθηση της ίσης μεταχείρισης και αντιπροσώπευσης των δύο φύλων. Καθώς εναρμονιζόμαστε πλήρως με τον Στόχο Αειφόρου/Βιώσιμης Ανάπτυξης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών αριθμός 5, το Πανεπιστήμιο υλοποιεί Σχέδιο Ισότητας των Φύλων μέσω του έργου GenderSMART.

Η Διεθνής Ημέρα Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη καθιερώθηκε με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ στις 22 Δεκεμβρίου 2015 και τιμάται κάθε χρόνο την 11η Φεβρουαρίου, για να επισημάνει πως η γεφύρωση του χάσματος των φύλων στην επιστήμη είναι ζωτικής σημασίας για την επίτευξη της αειφόρου ανάπτυξης. Σύμφωνα με τον ΟΗΕ, λιγότερο από το 30% των ερευνητών παγκοσμίως είναι γυναίκες. Στο μήνυμά του, ο ΟΗΕ αναφέρει ότι η σημερινή ημέρα αποτελεί ευκαιρία να πάρουμε θέση και να σπάσουμε τα στερεότυπα και προσθέτει ότι «ο κόσμος χρειάζεται την επιστήμη και η επιστήμη τις γυναίκες.