Παρουσίαση του βιβλίου «Ένας αλλιώτικος Οδυσσέας» του φοιτητή του ΤΕΠΑΚ Γιώργου Παναγιώτου

Φοιτητική Ζωή Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα

Το Δίκτυο Ενίσχυσης και Ανάπτυξης της Μάθησης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), διοργανώνει την Τρίτη, 8 Φεβρουαρίου, εκδήλωση – παρουσίαση του βιβλίου του Συγγραφέα και φοιτητή του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του ΤΕΠΑΚ, Γιώργου Παναγιώτου, με τίτλο «Ένας αλλιώτικος Οδυσσέας».

Ο Γιώργος Παναγιώτου κέρδισε την περσινή χρονιά το 1ο βραβείο Ήθους και Κοινωνικής Προσφοράς του ΤΕΠΑΚ, αφού κατάφερε να ξεχωρίσει όχι μόνο για το ήθος του αλλά και για την ενεργό και δημιουργική δράση και προσφορά του στο Πανεπιστήμιο και ευρύτερα στην κοινωνία, παρά τις αντικειμενικές δυσκολίες και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει καθημερινά ως ένα άτομο με αναπηρία.

«Ωθούμενος από τα προβλήματα αυτά, αποφάσισα ότι θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να κάνω την φωνή μου να ακουστεί και να προσπαθήσω να συμβάλω και γω στη βελτίωση της κοινωνίας μας με κάποιο τρόπο. Και ο τρόπος που βρήκα ήταν να μεταφέρω στο χαρτί τα βιώματα μου, τις εμπειρίες μου και τα συναισθήματα μου, κατ’αρχή σαν μια μικρή αυτοβιογραφία.  Όμως στη συνέχεια κατάλαβα ότι αυτό δεν θα ήταν αρκετό και έτσι συνέχισα τη συγγραφή του βιβλίου μου με τίτλο «Ένας Αλλιώτικος Οδυσσέας», συμπληρώνοντας την αυτοβιογραφία μου με ένα αλληγορικό έργο που παραλληλίζει τις περιπέτειες του θρυλικού Οδυσσέα κατά το ταξίδι του πίσω στην πατρίδα του με τις δικές μου δυσκολίες που αντιμετωπίζω σαν ΑμεΑ και όχι μόνο», είχε αναφέρει, μεταξύ άλλων, ο Γιώργος, παραλαμβάνοντας το βραβείο του.

Στην παρουσίαση του βιβλίου, εκτός από τον συγγραφέα, θα μιλήσει, επίσης, ο Υποψήφιος Διδάκτωρ του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του ΤΕΠΑΚ, Ραφαήλ Σοφοκλέους με θέμα «Προσβασιμότητα ατόμων με κινητικές/οπτικές δυσκολίες: Εμπόδια στην καθημερινή ζωή και διαδικτυακά».

Χαιρετισμό θα απευθύνουν, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και η Ερευνητική Συνεργάτιδα του ΤΕΠΑΚ στο πλαίσιο του προγράμματος EUt+, Δρ Ελένη Πασιά. Θα ακολουθήσει συζήτηση. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα του Δικτύου (002), στο Κτήριο Δράκος του Πανεπιστημίου και ώρα 11:30 – 13:00.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο των δράσεων και πρωτοβουλιών του ΤΕΠΑΚ για έμπρακτη στήριξη των φοιτητών του με κινητικά ή άλλα προβλήματα και ευαισθητοποίηση της κοινωνίας για την ανάγκη ενίσχυσης της προσβασιμότητας και βελτίωση της καθημερινότητας των ατόμων με αναπηρία σε όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής.

Τα καθαρά έσοδα από τις πωλήσεις του βιβλίου θα δοθούν στο Ταμείο Ευημερίας Φοιτητών του ΤΕΠΑΚ.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλείτε στο τηλέφωνο 25002462.