Ταινίες μικρού μήκους κινουμένων σχεδίων φοιτητών/τριων του ΤΕΠΑΚ συμμετέχουν στο διεθνές φεστιβάλ AnimArte 2021

Οι μικρού μήκους ταινίες κινουμένων σχεδίων με τίτλο "Dancing Pencils" των Μιχάλη Σιοπαχά, Ελένης Μιλτιάδου και Ολεξάνδρα Σκρίπτσοβα, και  "Griffin" της Μαργαρίτας Ζίκου, φοιτητών στο Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, έχουν επιλεγεί για να συμμετάσχουν στο διεθνές φεστιβάλ φοιτητικών ταινιών μικρού μήκους AnimArte 2021 (https://vouanimarte.com.br/) στη Βραζιλία.

Η ταινία "Dancing Pencils", σε τεχνική stop motion, παρουσιάζει μια εικαστική απόδοση της μουσικής σύνθεσης "Στο Παλάτι του Βασιλιά του Βουνού" του Edvard Grieg, χρησιμοποιώντας χρωματιστά μολύβια ως χαρακτήρες.

Η ταινία "Griffin" της Μαργαρίτας Ζίκου, επίσης σε stop motion αφηγείται την βόλτα ενός γρύπα σε ένα δάσος, μαζί με φίλους του, ζώα που βρίσκει στον δρόμο του.

Συγχαρητήρια στους/στις φοιτητές/τριες και τους/τις διδάσκοντες/ουσες τους.