Δρ Κλίτσα Αντωνίου: Οι καλλιτέχνες επιθυμούν να είναι μέρος του δημόσιου διαλόγου για ζητήματα πολιτιστικής πολιτικής

Το νεοϊδρυθέν Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, που αποτελεί́ το πρώτο πρόγραμμα σπουδών στις Καλές Τέχνες σε δημόσιο πανεπιστήμιο του τόπου μας, θα πρέπει να συμβάλει στην ενίσχυση των διαφόρων θεσμών που δραστηριοποιούνται στον τομέα του πολιτισμού, σημειώνει η Καθηγήτρια στη Σχολή Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών και Συντονίστρια του Τμήματος Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, Δρ Κλίτσα Αντωνίου.

Η Κλίτσα Αντωνίου συμμετέχει ως μέλος στη Συμβουλευτική Επιτροπή του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας για τη δημιουργία Υφυπουργείου Πολιτισμού και την Πολιτική για τον Πολιτισμό.

Στην Επιτροπή συμμετέχουν τόσο πανεπιστημιακοί με σχετική ειδίκευση όσο και προσωπικότητες από τον χώρο των γραμμάτων και των τεχνών με σκοπό να συμβουλεύουν τον Υπουργό στη διαμόρφωση της πρότασης πολιτικής για τον πολιτισμό, στις προεργασίες για τη δημιουργία Υφυπουργείου Πολιτισμού και στην πρόταση για θεσμική κατοχύρωση της ιδιότητας του καλλιτέχνη και του εργαζόμενου στην πολιτιστική δημιουργία.

Στον τόπο μας ζουν και δημιουργούν πολλοί και καλοί καλλιτέχνες, των οποίων η συμβολή στη διαμόρφωση της σύγχρονης κυπριακής κουλτούρας πρέπει να αναγνωρισθεί. Πιστεύουμε ότι το νεοϊδρυθέν Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, που αποτελεί́ το πρώτο πρόγραμμα σπουδών στις Καλές Τέχνες σε δημόσιο πανεπιστήμιο του τόπου μας, θα πρέπει να συμβάλει στην ενίσχυση των διαφόρων θεσμών που δραστηριοποιούνται στον τομέα του πολιτισμού. Επιθυμούμε να είμαστε μέρος του δημόσιου διαλόγου και να προσφέρουμε την εμπειρία και την τεχνογνωσία μας σε ζητήματα πολιτιστικής πολιτικής”, αναφέρει συγκεκριμένα η Δρ Κλίτσα Αντωνίου σχετικά με τη συμμετοχή της στην εν λόγω Επιτροπή.

Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, σε μήνυμά του στον επίσημο λογαριασμό του facebook, συγχαίρει την Δρα Κλίτσα Αντωνίου και κάνει λόγο για μια εξαιρετική καλλιτέχνιδα και ακαδημαϊκό, με τεράστια διεθνή παρουσία και δράση στα θέματα των τεχνών. «Πέραν του ότι είναι μια εξαιρετική συνάδελφος, με τεράστια διεθνή παρουσία στα θέματα των τεχνών, η παρουσία μέλους της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων του ΤΕΠΑΚ στη συγκεκριμένη επιτροπή, θεωρώ ήταν απαραίτητη και διορθώνει μια από τις αδυναμίες, που και ο ίδιος είχα τονίσει, που είχε η αρχική σύνθεση της επιτροπής», σημειώνει ο Πρύτανης Ζαφείρης.

Η Κλίτσα Αντωνίου είναι μια δραστήρια εικαστικός και μια δυναμική ερευνήτρια στα πολλαπλά πεδία των εικαστικών τεχνών, έχοντας να επιδείξει ένα εξαιρετικά πρωτότυπο και πολυσχιδές έργο, με έντονη διεθνή παρουσία και επιρροή. Κατέχει πτυχίο Ζωγραφικής από το Central St. Martins School of Art and Design (London, UK), με μεταπτυχιακές σπουδές στη Γλυπτική στο Pratt Institute (New York, USA) ως υπότροφος Fulbright (Amideast Educational Program) και διδακτορικές Σπουδές στη Θεωρία και Ιστορία της Τέχνης στο New York University, (New York, USA) και στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Πρόσφατο σταθμό στην καλλιτεχνική της πορεία, αλλά και κορυφαία διάκριση σε υψηλότατο επίπεδο για το καλλιτεχνικό της έργο, αποτελεί η επιλογή της το 2019, μέσα από διεθνή διαγωνισμό, να εκπροσωπήσει την Μάλτα στη 58η Μπιενάλε της Βενετίας. Παράλληλα με την ενασχόλησή της με τις κατ’ εξοχήν «βασικές» τέχνες που συνιστούν η σύγχρονη Ζωγραφική και Γλυπτική, η Κλίτσα Αντωνίου αναγνώρισε την αναγκαιότητα θεωρητικού αναστοχασμού της καλλιτεχνικής δραστηριότητας. Απότοκο αυτής της θεωρητικής στάσης θα είναι το μακράς εμβέλειας εγχείρημα της να φέρει σε ουσιαστική επικοινωνία και ανταλλαγή το έργο της με την αντίληψη για τη Μεσόγειο ως σημείο εστίασης διεθνών συγκρούσεων και πολλαπλών ετερογενών διασταυρώσεων, και να αποτυπώσει την τοπογραφία και το κοινωνικό, πολιτισμικό και ιστορικό παρελθόν της.

Πέραν των πολυάριθμων διεθνών εκθέσεων, στην Κύπρο και το εξωτερικό, η Κλίτσα Αντωνίου έχει παρουσιάσει το έργο της στη διεθνή καλλιτεχνική κοινότητα, ως προσκεκλημένη ομιλήτρια σε σημαντικά πανεπιστημιακά και ερευνητικά ιδρύματα του εξωτερικού.

Η εκλογή της στο Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου επιτρέπει την καθοριστική της συμβολή στη λειτουργία του πρώτου προπτυχιακού Τμήματος Σπουδών στην Κύπρο με αποκλειστικό αντικείμενο τις Καλές Τέχνες, την Προεδρία του οποίου ανέλαβε το 2019.

Να σημειωθεί ότι στην ίδια Επιτροπή συμμετέχει και ο Επίκουρος Καθηγητής στη Σχολή Μηχανικής και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου μας, Δρ Μαρίνος Ιωαννίδης.

Ο Πρύτανης Ζαφείρης εκφράζει, στο μήνυμά του, τη σιγουριά του ότι το έργο και η συνεισφορά και των δύο ακαδημαϊκών του ΤΕΠΑΚ στη συγκεκριμένη επιτροπή θα είναι πολύτιμη.

Η Δρ Ε. Κύζα συμμετέχει στην Επιτροπή του Υπ. Παιδείας για την αξιοποίηση της Ψηφιακής Τεχνολογίας στην εκπαίδευση

Ο φοιτητικός Όμιλος Γραφικών και Πολυμέσων εκδίδει το πρώτο του περιοδικό ΚΟΝΤΕΙΝΕΡ