Μέτρα για τη διάσπαση των αλυσίδων μετάδοσης του κορωνοϊού

Το Πρυτανικό Συμβούλιο του Πανεπιστημίου συνήλθε σήμερα το πρωί για αξιολόγηση των μέχρι στιγμής δεδομένων σε σχέση με τη διαχείριση του covid-19 στο Πανεπιστήμιό μας.

Σε σχέση με τον αριθμό επιβεβαιωμένων κρουσμάτων στη φοιτητική μας κοινότητα, ενεργοποιήθηκαν άμεσα σειρά δράσεων, όπως ήταν η διεξαγωγή συγκεκριμένων μαθημάτων διαδικτυακά, η απολύμανση κτιρίων κ.ο.κ.

Χθες το απόγευμα, οι αρμόδιες αρχές ανακοίνωσαν τον εντοπισμό του μεγαλύτερου ημερήσιου αριθμού κρουσμάτων στην Κύπρο από το ξέσπασμα της πανδημίας. Ο Υπουργός Υγείας εξέφρασε δημοσίως έντονη ανησυχία για την επιδείνωση της επιδημιολογικής εικόνας στην Κύπρο.

Όλους τους προηγούμενους μήνες η κάθε απόφαση του Πανεπιστημίου λαμβανόταν με υψηλό αίσθημα ευθύνης για τη δημόσια υγεία και την προστασία της υγείας των φοιτητών, των διδασκόντων και όλων των εργαζομένων στον οργανισμό. Παράλληλα, εξασφαλίζαμε την ομαλή λειτουργία των μαθημάτων και την ολοκλήρωση του ακαδημαϊκού προγράμματος.

Τώρα, με στόχο να βοηθήσουμε στη διάσπαση των αλυσίδων μετάδοσης του ιού στην Κύπρο, αποφασίσαμε τα ακόλουθα με άμεση και αυστηρή εφαρμογή για την περίοδο Πέμπτη 15/10 έως την Τετάρτη 28/10:

1. Όλα τα μαθήματα, σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, θα προσφέρονται διαδικτυακά. Θα ακολουθήσει σχετική ενημέρωση από τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων με αναλυτικές επεξηγήσεις σχετικά με τους τρόπους διεξαγωγής των διαδικτυακών μαθημάτων.

2. Όλα τα εργαστηριακά μαθήματα αναστέλλονται.

3. Η πρακτική άσκηση αναστέλλεται για την ίδια περίοδο, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων όπου υπάρχει έγκριση από τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων σε συνεννόηση με τους Προέδρους των Τμημάτων.

Τα πιο πάνω αποφασίστηκαν για προληπτικούς λόγους έτσι ώστε να υπάρξει χρόνος για απολύμανση χώρων, σωστή ιχνηλάτηση και κοινωνική αποστασιοποίηση. Το Πανεπιστήμιο θα αξιολογεί διαρκώς την κατάσταση και θα σας ενημερώνει αναλόγως των εξελίξεων. Το Πανεπιστήμιο, αναμένεται ότι θα επανέλθει με μαθήματα σε φυσική παρουσία στις 29/10, νοουμένου ότι το επιτρέπουν οι επιδημιολογικές συνθήκες.

Επίσης, το Πανεπιστήμιο θα συνεχίσει να βρίσκεται δίπλα στους ανθρώπους του για την παροχή κάθε βοήθειας σε σχέση με την ομαλή διεξαγωγή των μαθημάτων. Η Υπηρεσία Συστημάτων Πληροφορικής και Τεχνολογίας, η Υπηρεσία Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας, η Υπηρεσία Διαχείρισης Περιουσίας και το Δίκτυο Ενίσχυσης και Ανάπτυξης της Μάθησης βρίσκονται σε πλήρη εγρήγορση και ετοιμότητα να παρέχουν σε φοιτητές και διδάσκοντες κάθε πληροφορία και καθοδήγηση.

Με ψυχραιμία και υπευθυνότητα συνεχίζουμε όλοι να τηρούμε τις πρόνοιες του Υγειονομικού Πρωτοκόλλου του Πανεπιστημίου και τα μέτρα πρόληψης και προστασίας της Πολιτείας για διασφάλιση, πρωτίστως, της υγείας όλων ως επίσης της, όσο το δυνατόν, ομαλής λειτουργίας του Πανεπιστημίου.

Δρ Κλίτσα Αντωνίου: Οι καλλιτέχνες επιθυμούν να είναι μέρος του δημόσιου διαλόγου για ζητήματα πολιτιστικής πολιτικής

Η Δρ Ε. Κύζα συμμετέχει στην Επιτροπή του Υπ. Παιδείας για την αξιοποίηση της Ψηφιακής Τεχνολογίας στην εκπαίδευση

Ο φοιτητικός Όμιλος Γραφικών και Πολυμέσων εκδίδει το πρώτο του περιοδικό ΚΟΝΤΕΙΝΕΡ

2. Όλα τα εργαστηριακά μαθήματα αναστέλλονται.