Πρωτόκολλο Συνεργασίας ΤΕΠΑΚ – Απόλλων Λεμεσού για ψηφιοποίηση του αρχείου του Σωματείου

Την ψηφιοποίηση του ιστορικού αρχείου του Σωματείου Απόλλων Λεμεσού από το Εργαστήριο Ψηφιακής Κληρονομιάς του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ), προβλέπει, μεταξύ άλλων, το Πρωτόκολλο Συνεργασίας που υπογράφηκε σήμερα μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και του αθλητικού Σωματείου της πόλης της Λεμεσού.

Το Πρωτόκολλο υπέγραψε, εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και εκ μέρους του Σωματείου, ο Πρόεδρος Ξενοφών Χαραλάμπους. Στην εκδήλωση παρέστησαν, επίσης, το μέλος του Δ.Σ. του Σωματείου Απόλλων Λεμεσού, κ. Βασίλης Νικολαΐδης και ο Διευθυντής του Σωματείου κ. Κωνσταντίνος Μασώνος.

Μιλώντας στο πλαίσιο ειδικής τελετής που πραγματοποιήθηκε στο κτήριο της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου, ο Πρύτανης Ζαφείρης τόνισε τη σημασία της συνεργασίας του Πανεπιστημίου με το ιστορικό Σωματείο του Απόλλωνα Λεμεσού στην καταγραφή της ιστορίας του Σωματείου και τη διασύνδεση του Πανεπιστημίου με τον κοινωνικό ιστό, μέσω της διοργάνωσης αθλητικών και άλλων δραστηριοτήτων.

Ο Πρύτανης συνεχάρη τον Διευθυντή του Εργαστηρίου Ψηφιακής Κληρονομιάς του ΤΕΠΑΚ, Δρ. Μαρίνο Ιωαννίδη, για τη συμβολή του στη συνεργασία του Πανεπιστημίου με το Σωματείο του Απόλλωνα, εκφράζοντας τη βεβαιότητα ότι η ψηφιοποίηση του αρχείου του Σωματείου θα αποτελέσει πηγή πληροφόρησης για τους πολίτες της Λεμεσού που θέλουν να μάθουν για την ιστορία του Σωματείου.

Σε σύντομο χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ο Προέδρος του Σωματείου κ. Ξενοφών Χαραλάμπους ευχαρίστησε το ΤΕΠΑΚ και ιδιαίτερα το Εργαστήρι Ψηφιακής Κληρονομιάς για την πολύτιμη συμβολή του στην προστασία, αρχειοθέτηση και διαφύλαξη του Αρχείου του Απόλλωνα Λεμεσού.

Ο κ. Χαραλάμπους σημείωσε ότι οι κοινές δράσεις και δραστηριότητες με το ΤΕΠΑΚ, δεν αφορούν μόνο αθλητικά θέματα, αλλά δράσεις πολιτιστικού, επιστημονικού και κοινωνικού ενδιαφέροντος. Δράσεις, πρόσθεσε, στις οποίες ο Απόλλων Λεμεσού στέκεται αρωγός στα εξηνταέξι χρόνια της ιστορίας του. Εξέφρασε, επίσης, την πρόθεση του Σωματείου να χορηγήσει υποτροφία σπουδών σε μέλος της οικογένειας του Απόλλωνα, το οποίο θα εργαστεί για την μελέτη, τεκμηρίωση και διαφύλαξη της ιστορίας και της πολιτιστικής κληρονομιάς του Απόλλωνα Λεμεσού.

Κατά τη διάρκεια της τελετής υπογραφής του Πρωτοκόλλου, έγινε παρουσίαση του ρόλου και του έργου του Εργαστηρίου  Ψηφιακής Κληρονομιάς από τον Διευθυντή του Εργαστηρίου, Δρ. Μαρίνο Ιωαννίδη, ο οποίος ανέφερε, μεταξύ άλλων, ότι γενικά το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και ειδικά το Εργαστήριο Ψηφιακής Κληρονομιάς καταγράφουν σημαντικές επιδόσεις στην άντληση εξωτερικής χρηματοδότησης για έρευνα.  Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι το Εργαστήριο κατάφερε το 2018 να κερδίσει δυο από τις πιο σημαντικές έδρες στον κόσμο, την έδρα της UNESCO στην ψηφιακή πολιτιστική κληρονομιά και την Έδρα Ευρωπαϊκού Χώρου Έρευνας στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Το Πρωτόκολλο προβλέπει, εκτός από την ψηφιοποίηση του ιστορικού αρχείου, τη διοργάνωση κοινών πολιτιστικών, επιστημονικών και εκπαιδευτικών εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων, την ανταλλαγή συμβουλευτικών και επιστημονικών υπηρεσιών και μελετών, την κοινή  συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα, την τοποθέτηση φοιτητών σε εργασιακούς χώρους του Σωματείου Απόλλων Λεμεσού και την ανταλλαγή πληροφοριών και τεχνογνωσίας σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος.

Δρ Κλίτσα Αντωνίου: Οι καλλιτέχνες επιθυμούν να είναι μέρος του δημόσιου διαλόγου για ζητήματα πολιτιστικής πολιτικής

Η Δρ Ε. Κύζα συμμετέχει στην Επιτροπή του Υπ. Παιδείας για την αξιοποίηση της Ψηφιακής Τεχνολογίας στην εκπαίδευση

Ο φοιτητικός Όμιλος Γραφικών και Πολυμέσων εκδίδει το πρώτο του περιοδικό ΚΟΝΤΕΙΝΕΡ