Φθινοπωρινό εξάμηνο 2020-21, Τρόπος διεξαγωγής μαθημάτων (30.7.2020)

30.7.2020

Αγαπητοί/ες

Το Πρυτανικό Συμβούλιο, μετά από εξουσιοδότηση της Συγκλήτου αποφάσισε στη χθεσινή του συνεδρία να καθορίσει τον τρόπο διεξαγωγής των μαθημάτων για το Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2020-21.

Τα μαθήματα θα προσφερθούν με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα που έχει ήδη καταρτιστεί και δημοσιευτεί, δηλαδή στις καθορισμένες αίθουσες, μέρες και ώρες.

Λόγω της ανάγκης εφαρμογής μέτρων αποστασιοποίησης, η χωρητικότητα κάθε αίθουσας/εργαστηρίου δεν μπορεί να υπερβαίνει το 50% των κανονικών θέσεων.  Για παράδειγμα, σε μια αίθουσα 64 θέσεων δεν μπορούν να βρίσκονται περισσότεροι από 32 φοιτητές.

Τα μαθήματα στα οποία οι εγγεγραμμένοι φοιτητές δεν υπερβαίνουν το 50% της κανονικής χωρητικότητας της καθορισμένης αίθουσας/εργαστηρίου, θα προσφερθούν με πλήρη φυσική παρουσία σύμφωνα με το ωρολόγιο.

Τα μαθήματα στα οποία οι εγγεγραμμένοι φοιτητές υπερβαίνουν το 50% της κανονικής χωρητικότητας της καθορισμένης αίθουσας/εργαστηρίου, θα προσφερθούν με συνδυασμό φυσικής και εξ αποστάσεως φοίτησης (blended learning), ως εξής:

• Το ακροατήριο (εγγεγραμμένοι φοιτητές/τριες) θα μοιραστεί σε δύο ίσες ομάδες, με αλφαβητική κατανομή (Ομάδα 1: επίθετα από Α-Μ, Ομάδα 2: επίθετα από Ν-Ω). Κάθε ομάδα θα παρακολουθεί με φυσική παρουσία το κάθε μάθημα/εργαστήριο σε εβδομαδιαία βάση, στον καθορισμένο χώρο, μέρα/ώρα, ωστόσο στη μισή διάρκεια. Στην άλλη μισή διάρκεια του μαθήματος θα προσέρχεται η άλλη ομάδα.
  • Ο «χαμένος» διδακτικός/μαθησιακός χρόνος θα πρέπει να «καλυφθεί» σε κάθε μάθημα/εργαστήριο με την προσθήκη μιας δραστηριότητας εξ αποστάσεως διδασκαλίας/μάθησης, διάρκειας περίπου 60 λεπτών, κοινής και για τις δύο ομάδες. Η εξ αποστάσεως δραστηριότητα δεν συνεπάγεται έξτρα διάλεξη, αλλά αξιοποίηση εναλλακτικών μορφών διδασκαλίας/μάθησης.
  • Η δραστηριότητα αυτή θα είναι σαφώς καθορισμένη (μέρα/ώρα) στο ωρολόγιο. Το περιεχόμενο της θα καθοριστεί από κάθε διδάσκοντα/ουσα, στο πλαίσιο της αναπροσαρμογής που είναι αναγκαίο να γίνει σε σχέση με το μάθημα σε πλήρη φυσική παρουσία. Κάθε διδάσκων/ουσα έχει την ευελιξία και την αρμοδιότητα να αποφασίσει με ποιο τρόπο θα οργανώσει το μάθημα του/της στη βάση των πιο πάνω παραμέτρων.

Η ΥΣΦΜ, σε συνεργασία με τους Προέδρους των Τμημάτων και στη βάση των μέτρων κοινωνικής αποστασιοποίησης, θα καθορίσει μέχρι τις 7 Αυγούστου 2020 τα μαθήματα που θα προσφερθούν με πλήρη φυσική παρουσία και τα μαθήματα που θα προσφερθούν με blended learning. Παράλληλα, στους πίνακες του ωρολογίου προγράμματος, σε συνεννόηση με κάθε διδάσκοντα/ουσα, θα προστεθεί για κάθε μάθημα μία ώρα στην οποία θα προγραμματίζεται να γίνεται εξ αποστάσεως μάθηση.

Οι ενδιάμεσες και τελικές εξετάσεις, εφόσον οι συνθήκες με την πανδημία παραμείνουν ως έχουν σήμερα, θα επιδιωχθεί να πραγματοποιηθούν με φυσική παρουσία, στη βάση των μέτρων αποστασιοποίησης που αναφέρονται πιο πάνω. Ανάλογες ρυθμίσεις θα γίνουν για τις τελικές εξετάσεις. Υπάρχει ωστόσο η ευχέρεια να πραγματοποιηθούν και εξ αποστάσεως εξετάσεις, αν το επιθυμούν οι διδάσκοντες/ουσες σε συνεννόηση με το Τμήμα τους.

Το Δίκτυο Ενίσχυσης και Ανάπτυξης της Μάθησης θα προσφέρει εξ αποστάσεως αριθμό εκπαιδευτικών δράσεων προς ακαδημαϊκούς φοιτητές για θέματα που αφορούν την εξ αποστάσεως μάθηση. Σχετική ανακοίνωση θα σταλεί από τις Συντονίστριες του Δικτύου το αμέσως προσεχές διάστημα.

Το Πρυτανικό Συμβούλιο εκφράζει τη βεβαιότητα ότι το Πανεπιστήμιο μας, μαζί ακαδημαϊκοί, φοιτητές και διοικητικό προσωπικό, θα ανταποκριθεί με επάρκεια και ποιότητα στις προκλήσεις που τίθενται ενώπιον μας, έχοντας ως πρώτη έγνοια την υγεία και την ασφάλεια του συνόλου της πανεπιστημιακής κοινότητας.

Εκ μέρους του Πρυτανικού Συμβουλίου

Παναγιώτης Ζαφείρης