3ο Συνέδριο για λιγότερο χρησιμοποιούμενες και λιγότερο διδασκόμενες γλώσσες: γλώσσες διδασκαλίας, γλώσσες των διδασκόμενων

Συνέδρια

Langues Moins Diffusées et Moins Enseignées (MoDiMEs) : langues enseignées, langues des apprenants

Less Widely Used and Less Taught languages: Language learners’ L1s and languages taught as L2s

Στις 16-17 Ιουνίου 2017 διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία στη Λευκωσία το 3ο κατά σειρά Συνέδριο με θέμα «Λιγότερο χρησιμοποιούμενες και λιγότερο διδασκόμενες γλώσσες: γλώσσες διδασκαλίας, γλώσσες των διδασκόμενων».

Το συνέδριο συνδιοργανώθηκε από 3 οντότητες τριών Πανεπιστημίων: το Τμήμα Γαλλικών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου, το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και το Τμήμα Γαλλικής ως Ξένης Γλώσσας του Πανεπιστημίου Poitiers. Στη διοργάνωση του Συνεδρίου συνέβαλε επίσης ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Καθηγητών Γαλλικής γλώσσας. Η όλη διοργάνωση έγινε με την υποστήριξη του Κυπριακού Οργανισμού Τουρισμού.

Στο Συνέδριο έλαβαν μέρος 80 και πλέον σύνεδροι από την Κύπρο και άλλες ευρωπαϊκές χώρες όπως : η Γαλλία, η Αγγλία, η Πολωνία, η Τσεχία, η Νορβηγία, η Ελλάδα, η Σερβία και η Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Οι παρουσιάσεις άγγιξαν πολλές πτυχές του θέματος και υπήρξε γόνιμη συζήτηση και προβληματισμός. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν γνώσεις και εμπειρίες καθώς και ερευνητικές ιδέες και προτάσεις αναφορικά με διάφορα ζητήματα σχετικά με τη διδασκαλία διαφόρων γλωσσών.

Δημιουργήθηκαν και ενδυναμώθηκαν δίχτυα αλληλοενημέρωσης και συνεργασίας, τα οποία διασφαλίζουν την καλύτερη επικοινωνία των ενδιαφερομένων και την περαιτέρω συνεργασία τους.

Το πρώτο συνέδριο διοργανώθηκε τον Σεπτέμβριο του 2015 στο Poitiers από το Πανεπιστήμιο του Poitiers με θέμα «Διδασκαλία της Γαλλικής ως Ξένης Γλώσσας σε ομιλητές λιγότερο χρησιμοποιουμένων και λιγότερο διδασκόμενων γλωσσών».

Στη συνέχεια ακολούθησε το δεύτερο Συνέδριο το οποίο διοργανώθηκε τον Μάιο του 2016 στην Κωνσταντινούπολη από το Πανεπιστήμιο της Κωνσταντινούπολης και το Πανεπιστήμιο του Poitiers.

Το 4ο συνέδριο για τις «Λιγότερο χρησιμοποιούμενες και λιγότερο διδασκόμενες γλώσσες» θα πραγματοποιηθεί το 2018 στη Θεσσαλονίκη από το Τμήμα Γαλλικής φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου.

Η γλωσσική διδασκαλία σε ομιλητές λιγότερο χρησιμοποιούμενων και λιγότερο διδασκόμενων γλωσσών είναι ένα ιδιαίτερος κλάδος της διδασκαλίας των γλωσσών με τις ιδιομορφίες και ιδιαιτερότητές του που χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής και ευαισθησίας. Αυτό γίνεται πιο επιτακτικό στην εποχή μας κατά την οποία όλο και περισσότεροι ομιλητές μετακινούνται και καλούνται να μάθουν γλώσσες.

Οργανωτική Επιτροπή

• Φρύνη ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗ-ΝΤΟΑ, Πανεπιστήμιο Κύπρου