Κατανομή δωματίων στις φοιτητικές εστίες 2020-21 (φοιτητές παλαιότερων ετών)

Φοιτητικά Νέα Στέγαση

Μετά την υποβολή και αξιολόγηση ενστάσεων, η ΥΣΦΜ ανακοινώνει την τελική κατάταξη μοριοδότησης των αιτήσεων (πατήστε εδώ) που υποβλήθηκαν από φοιτητές πτυχίου παλαιότερων ετών και από στρατιώτες που κατέχουν θέση και θα φοιτήσουν το Σεπτέμβριο για διαμονή στις φοιτητικές εστίες (ή λήψη επιδόματος ενοικίου) για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

Ανακοινώνει περαιτέρω την κατάταξη μοριοδότησης της κατηγορία Φοιτητές Κύπριοι και της κατηγορίας Φοιτητές από Ελλάδα, μετά την αφαίρεση των αιτήσεων των φοιτητών που δήλωσαν ότι δεν ενδιαφέρονται για φοιτητική εστία.

Κατανομή δωματίων

Οι φοιτητές που εμφανίζονται στους δύο καταλόγους με κίτρινη σκίαση (οι πρώτοι 166 στους Κύπριους και οι πρώτοι 14 στους Ελλαδίτες) είναι άμεσα δικαιούχοι. Οι υπόλοιποι φοιτητές (χωρίς κίτρινη σκίαση) θεωρούνται επιλαχόντες και θα κληθούν για κατανομή εφόσον παραμείνουν αδιάθετες κλίνες. Συστήνουμε στους επιλαχόντες να κάνουν λίγη υπομονή καθώς είναι πιθανόν μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών που αφορούν νέους φοιτητές να υπάρξει διαθεσιμότητα. Αυτό θα ξεκαθαρίσει στα μέσα Αυγούστου.

Πατήστε εδώ για το αρχείο δικαιούχων εστίας με κατάταξη μορίων.

Οι άμεσα δικαιούχοι φοιτητές καλούνται σε συνάντηση για την κατανομή των κλινών, την Παρασκευή, 31 Ιουλίου 2020, στο αμφιθέατρο 1 στο κτίριο Τάσσος Παπαδόπουλος στη Λεμεσό, τις εξής ώρες:

• Ώρα 9:00     Κύπριοι και Ελλαδίτες φοιτητές με μοριοδότηση 26 μόρια και πάνω
  • Ώρα 11:00   Κύπριοι φοιτητές με μοριοδότηση 25 μόρια και κάτω (όσοι με κίτρινη σκίαση)

Παρακαλούμε όπως η προσέλευση γίνει σύμφωνα με την πιο πάνω οργάνωση ωρών λόγω των περιορισμών που επιβάλλει η πανδημία.

Φοιτητής/τρια που δεν μπορεί να παραστεί αυτοπροσώπως, θα πρέπει να εκπροσωπηθεί από οποιοδήποτε άλλο άτομο, με την προσκόμιση απλής εξουσιοδότησης. Φοιτητής/τρια που δεν παραστεί και δεν εκπροσωπηθεί, θα αφαιρεθεί από δικαιούχος και το δωμάτιο που δικαιούνταν θα δοθεί σε επιλαχόντα.

Προσωρινή διαμονή για ενοίκους της εστίας Apollonia

Όσοι φοιτητές/τριες πάρουν δωμάτιο στην εστία Apollonia Student Hall θα πρέπει να έχουν υπόψη ότι θα παραλάβουν το δωμάτιο τους στα μέσα Οκτωβρίου 2020. Η ΥΣΦΜ έχει εξασφαλίσει ειδικές τιμές από συγκεκριμένα ξενοδοχεία της Λεμεσού για τους φοιτητές που θα ήθελαν να διαμείνουν προσωρινά, σε μηνιαία ή εβδομαδιαία βάση, από 1η Σεπτεμβρίου και μέχρι να είναι έτοιμη η εστία Apollonia. Πατήστε εδώ για να δείτε τις διαθέσιμες επιλογές ξενοδοχειακών καταλυμάτων, τις τιμές και τους λοιπούς όρους.

Το Πανεπιστήμιο εξετάζει το ενδεχόμενο να προσφέρει οικονομική στήριξη, στο μέτρο του δυνατού, σε όσα άτομα θα επιλέξουν να διαμείνουν προσωρινά σε ξενοδοχειακό κατάλυμα. Σχετική απόφαση θα ληφθεί τις επόμενες μέρες και θα ενημερωθείτε.

Για απορίες ή διευκρινήσεις αποτείνεστε στο Γραφείο Στέγασης της ΥΣΦΜ, στο housing@cut.ac.cy, τηλ. 25 002534 και 25 002412