Tο Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ στις θέσεις 101-150 με τα καλύτερα Τμήματα Νοσηλευτικής διεθνώς

Ο φορέας Academic Ranking of World Universities (ARWU) ανακοίνωσε την επιμέρους κατάταξη των Πανεπιστημίων για το 2020 ανά επιστημονική περιοχή και ακαδημαϊκά αντικείμενα. Η συγκεκριμένη κατάταξη, δημιουργήθηκε από το Shanghai Jiaotong University και είναι γνωστή ως Λίστα της Σαγκάη: http://www.shanghairanking.com/Shanghairanking-Subject-Rankings/nursing.html

Η κατάταξη των πανεπιστημίων γίνεται σε 5 επιστημονικές περιοχές (θετικές επιστήμες, μηχανική, επιστήμες ζωής κοινωνικές επιστήμες και επιστήμες υγείας,) και 54 επιμέρους ακαδημαϊκά αντικείμενα.

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου βρίσκεται στις θέσεις 101-150 από 300 Τμήματα που αξιολογήθηκαν. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι είναι η τρίτη συνεχής  χρονιά που οι επιδόσεις του Τμήματος Νοσηλευτικής το κατατάσσουν στην τιμητική θέση ανάμεσα στα καλύτερα αντίστοιχα Ακαδημαϊκά Τμήματα.  Να σημειωθεί ότι για να συμμετέχει κάποιο Πανεπιστήμιο στην αξιολόγηση, θα πρέπει να διαθέτει ένα ελάχιστο αριθμό δημοσιεύσεων. (Οι δημοσιεύσεις στο προφίλ του Τμήματος στο Google Scholar:  https://scholar.google.com/citations? )hl=en&user=In7PNAwAAAAJ&authuser=1 )

Σύμφωνα με την ανάλυση των στοιχείων, το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ είναι:

• στη θέση 38 διεθνώς ως προς τον αριθμό ετεροαναφορών (Δείκτης CNCI)
  • στη 2η θέση διεθνως ως προς τις διεθνείς συνεργασίες (Δείκτης IC)
  • Μαζί με το αντίστοιχο Τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών  είναι τα μόνα δυο Ελληνόφωνα Τμήματα που περιλαμβάνονται στη λίστα (στις θέσεις 151-200
  • σε Ευρωπαϊκό επίπεδο συγκαταλέγεται στα κορυφαία 58 Τμήματα Νοσηλευτικής από 15 χώρες.

Όπως φαίνεται στα πιο κάτω διαγράμματα, 42 από αυτά τα ιδρύματα συγκεντρώνονται στο Ηνωμένο Βασίλειο (19), στις Σκανδιναβικές χώρες (16) και στην Ολλανδία (7). Οι υπόλοιπες χώρες είναι: Ιρλανδία (4), Γερμανία (3), Βέλγιο (2), Ισπανία (2), Ελβετία (2), Ιταλία (1), Λίβανος (1) και Κύπρος (1).

Η ανάλυση των στοιχείων γίνεται στη βάση ενός μοντέλου απόδοσης τιμών και βαρύτητας σε 5 δείκτες. Οι δείκτες είναι οι ακόλουθοι:

1. Αριθμός δημοσιεύσεων σε συγκεκριμένο ακαδημαϊκό πεδίο σε επιστημονικά περιοδικά με τον υψηλότερο δείκτη απήχησης (Δείκτης Q1).

2. Αριθμός ετεροαναφορών ανά δημοσιευμένα άρθρα ως δείκτη απήχησης του ερευνητικού έργου (Δείκτης CNCI).

3. Ποσοστό των άρθρων με διεθνή συνεργασία (Δείκτης IC).

4. Άρθρα σε επιλεγμένα κορυφαία επιστημονικά περιοδικά του αντικειμένου (Δείκτης TOP).

5. Αριθμός του ακαδημαϊκού προσωπικού που τιμήθηκε με κάποιο σημαντικό βραβείο ή διεθνή διάκριση. Στην περίπτωση της Νοσηλευτικής, αυτό αφορά μόνο στο Nurse Research Hall of Fame του διεθνούς οργανισμού Sigma Nursing https://www.sigmanursing.org/. (Δείκτης AWARD).