Μεγάλη επιτυχία Ημερίδας για νέες τεχνολογίες στη διδασκαλία γλωσσών από EuroCALL και το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η Ημερίδα που διοργάνωσε ο διεθνής οργανισμός EuroCALL, ο οποίος ασχολείται με την προώθηση της διδασκαλίας των γλωσσών με τη χρήση της τεχνολογίας,  σε συνεργασία με το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με τίτλο "Πρακτική εφαρμογή ψηφιακών τεχνολογιών: μια μέρα επαγγελματικής εξέλιξης", στις 7 Μαρτίου 2020 στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στη Λεμεσό.

Στην έναρξη της εκδήλωσης, χαιρετισμό απηύθυνε η Δρ. Χριστίνα Γιαννίκα (Πρόεδρος του EuroCALL Teacher Education SIG), η οποία έκανε μια σύντομη αναφορά στη λειτουργία του EuroCALL Teacher Education SIG, τον σκοπό που είχε η ημερίδα και την σπουδαιότητα της επιμόρφωσης στον τομέα της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης. Ακολούθησε ο χαιρετισμός της Δρ. Σαλώμη Παπαδήμα, (Διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, μέλους του Διοικητικού Συμβουλίου του EuroCALL και συντονίστρια των 9 SIG του), η οποία επεσήμανε τα ποιοτικά στοιχεία που μπορούν να προσφέρουν οι νέες τεχνολογίες στο γλωσσικό μάθημα και ανέδειξε την ανάγκη για περισσότερη επιμόρφωση στο αντικείμενο κάνοντας αναφορά στο έργο του Κέντρου Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου. Επίσης, η Δρ. Παπαδήμα  αναφέρθηκε  στην προσφορά του Μεταπτυχιακού προγράμματος Εκμάθησης Γλωσσών με τη Χρήση Υπολογιστών του Κέντρου Γλωσσών σε συνεργασία με το Τμήμα Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ.

Μεγάλη ήταν και η συμμετοχή εκπαιδευτικών από όλες τις βαθμίδες της δημόσιας και ιδιωτικής εκπαίδευσης. Οι συμμετέχοντες παρακολούθησαν με ενθουσιασμό τέσσερα διαφορετικά εργαστήρια σχετικά με τη χρήση νέων τεχνολογιών στο γλωσσικό μάθημα.

Η μεγάλη συμμετοχή εκπαιδευτικών στέλνει ένα ηχηρό μήνυμα για το μέλλον της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης στην Κύπρο και τη θέληση που έχουν οι εκπαιδευτικοί για επιμόρφωση και επαγγελματική εξέλιξη.

Οι διοργανωτές της εκδήλωσης εκφράζουν θερμές ευχαριστίες στους συμμετέχοντες και ιδιαίτερα τους ομιλητές της εκδήλωσης που πρόσφεραν απλόχερα τις γνώσεις τους.