Παρουσίαση βιβλίου «Το φως στον Βασίλη Μιχαηλίδη: ανάμεσα στον Διαφωτισμό και τον Ρομαντισμό»

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια από το θάνατο του ποιητή Βασίλη Μιχαηλίδη, η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία την Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2017 στο προαύλιο της Βιβλιοθήκης “Βασίλης Μιχαηλίδης” τη παρουσίαση του βιβλίου του Δρ. Μίμη Σοφοκλέους με τίτλο «Το φως στον Βασίλη Μιχαηλίδη: ανάμεσα στον Διαφωτισμό και τον Ρομαντισμό».

Στην εκδήλωση χαιρετισμό απηύθυνε η βιβλιοθηκονόμος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου κ. Μαρία Χαράκη, εκ μέρους του Διευθυντή Βιβλιοθήκης. Τονίστηκε ότι οι στόχοι της Βιβλιοθήκης δεν περιορίζονται μόνο στις κλασικές επιδιώξεις μιας ακαδημαϊκής βιβλιοθήκης, στην υποστήριξη δηλαδή, της εκπαιδευτικής και ερευνητικής διαδικασίας των μελών της Ακαδημαϊκής κοινότητας αλλά επεκτείνονται στην ανάδειξη, προβολή και διάσωση της πνευματικής παραγωγής του τόπου, με βασικό άξονα την κοινωνική προσφορά.

Για το βιβλίο μίλησε ο Θεοδόσης Πυλαρινός, Ομότιμος Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας και Ιστορίας του γλωσσικού ζητήματος στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο. Επισήμανε ότι, μέσα από το έργο του ποιητή η κυπριακή διάλεκτος αναδεικνύεται ανεπανάληπτη στην εξωτερίκευση του πόνου της πατρίδας. Η μορφή αποδίδει άριστα το περιεχόμενο και η γλώσσα λειτουργεί ως καταλύτης εθνικής ιδιοσυστασίας στα έργα του ποιητή.

Αποσπάσματα από το βιβλίο ανάγνωσε με μοναδικό τρόπο η βιβλιοθηκονόμος Βαρβάρα Αριστείδου, ενώ η εκδήλωση πλαισιώθηκε μουσικά από τους Σάββα Χρίστου και Έλενα Μιχαηλίδου με μελοποιημένη ποίηση του Βασίλη Μιχαηλίδη.

Ο συγγραφέας, Μίμης Σοφοκλέους έκλεισε την εκδήλωση με αντιφώνηση και ακολούθησε δεξίωση.

Το βιβλίο πραγματεύεται μια σειρά θεμάτων που έχουν σχέση με την ζωή, το έργο και την πρόσληψη του έργου του ποιητή από κριτικούς και το αναγνωστικό κοινό. Η προσέγγιση του συγγραφέα γίνεται με βάση τις Πολιτισμικές Σπουδές οι οποίες δίνουν ένα ευρύτερο πλαίσιο μέσω του οποίου μπορεί κανείς να διαπιστώσει γιατί ο Βασίλης Μιχαηλίδης δεν είναι μόνο «εθνικός» ποιητής» αλλά και «μεγάλος» ποιητής.

Το βιβλίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Αφή.