Αιτήσεις υποψηφίων από Ελλάδα για το Τμήμα Καλών Τεχνών

Νέα-Ανακοινώσεις Σπουδές Φοιτητικά Νέα Φοιτητική Ζωή

Στο πλαίσιο των Κανονισμών περί Υπεράριθμων θέσεων σε Ειδικές Κατηγορίες στα Δημόσια Πανεπιστήμια Κύπρου (2009), το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προσφέρει θέσεις στο νέο πρόγραμμα πτυχίου στις Καλές Τέχνες σε υποψήφιους φοιτητές που είναι απόφοιτοι ή τελειόφοιτοι Λυκείου ή άλλου ισότιμου σχολείου της Ελλάδας.

Η κατανομή των θέσεων θα γίνει μέσω ειδικής εξεταστικής διαδικασίας που διοργανώνει το Τμήμα Καλών Τεχνών, με την υποστήριξη της ΥΣΦΜ του Πανεπιστημίου, και περιλαμβάνει εξετάσεις καλλιτεχνικής δημιουργίας (με βαρύτητα 60%) και παρουσίαση και υποβολή καλλιτεχνικού πορτφόλιο (με βαρύτητα 40%).

Οι εξετάσεις διαρκούν δύο μέρες και θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη και Παρασκευή, 27 και 28 Ιουνίου 2019, από τις 9 πμ – 3 μμ, στα εργαστήρια του Τμήματος Καλών Τεχνών (οδός Αρχ. Κυπριανού, Λεμεσός). Την πρώτη μέρα διεξαγωγής των Εξετάσεων οι υποψήφιοι καλούνται όπως προσέλθουν στις 8:00 π.μ. για οδηγίες και έλεγχο των προσωπικών τους στοιχείων.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 6 Μαΐου – 7 Ιουνίου 2019.

Οι αιτήσεις, μαζί με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται, υποβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω της Διαδικτυακής Πύλης του Πανεπιστημίου.  Η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου (πατήστε εδώ).

Οι υποψήφιοι θα κληθούν να υποβάλουν ηλεκτρονικά μαζί με την αίτησή τους:

α) Αντίγραφο του Απολυτηρίου Σχολείου Μέσης Εκπαίδευσης ή Αποδεικτικό Απόλυσης (αφορά απόφοιτους προηγούμενων χρόνων). Για απόφοιτους Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης 2018, η υποβολή αντιγράφου του Απολυτηρίου ή Αποδεικτικού Απόλυσης, πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά από τους ίδιους τους υποψηφίους το αργότερο μέχρι τις 28 Ιουνίου 2018.

β) Μια πρόσφατη φωτογραφία μεγέθους διαβατηρίου

γ) Αντίγραφο και των δύο όψεων του Δελτίου Πολιτικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία και τις εξετάσεις πατήστε εδώ.

Όσοι υποβάλουν αίτηση θα λάβουν στην ηλεκτρονική τους διεύθυνση οδηγίες για τις εξετάσεις καθώς και το Δελτίο Υποψήφιου.

Η διαδικασία αυτή είναι ανεξάρτητη από τη διαδικασία κατανομής θέσεων για αποφοίτους σχολείων της Κύπρου που πραγματοποιείται την ίδια περίοδο με ευθύνη της Υπηρεσίας Εξετάσεων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού. Είναι επίσης ανεξάρτητη από τις εξετάσεις για εισαγωγή στις Σχολές Καλών Τεχνών της Ελλάδας.

Διαμονή

Παρέχεται η δυνατότητα διαμονής σε διαμερίσματα που διαχειρίζεται το Πανεπιστήμιο (Εστίες), στο πλαίσιο του προγράμματος Θερινής Διαμονής. Για πληροφορίες, εδώ

Περισσότερες Πληροφορίες

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στο Κέντρο Εξυπηρέτησης και Πληροφόρησης της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας, στα τηλέφωνα 25002710 ή 25002711 και στην ιστοσελίδα (εδώ)