Φοιτητικές εστίες: Δικαιούχοι νέοι φοιτητές (2021-22)

Στέγαση Φοιτητικά Νέα

Μετά την υποβολή και αξιολόγηση ενστάσεων, η ΥΣΦΕ ανακοινώνει την τελική κατάταξη μοριοδότησης των αιτήσεων (πατήστε εδώ) που υποβλήθηκαν από νέους φοιτητές πτυχίου για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Δικαιούχοι και κατανομή δωματίων

Δωμάτιο λαμβάνουν οι 66 πρώτες/οι στην κατάταξη φοιτήτριες/τές (πατήστε εδώ).

Οι δικαιούχοι δωματίου θα κληθούν να συμμετάσχουν με τηλεδιάσκεψη (με ZOOM) στη διαδικασία κατανομής δωματίων, που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Δευτέρα, 9 Ιουλίου 2021, ώρες 9:00 – 12:00. Το γραφείο Στέγασης θα στείλει αργότερα ηλεκτρονικό μήνυμα με οδηγίες στους δικαιούχους, που καλούνται να είναι διαθέσιμοι τη συγκεκριμένη μέρα και ώρες.

Επιλαχόντες

Οι διαδικασίες αξιολόγησης αιτήσεων και κατανομής δωματίων έχουν ολοκληρωθεί. Οι κλίνες που διαχειρίζεται το Γραφείο Στέγασης έχουν κατανεμηθεί πλήρως. Στην περίπτωση που στο εξής υπάρξει ακύρωση/αποχώρηση ενοίκου, το Γραφείο Στέγασης θα προσφέρει το δωμάτιο σε επόμενο άτομο με βάση τον ενοποιημένο κατάλογο επιλαχόντων που έχει καταρτιστεί (πατήστε εδώ). Στον κατάλογο αυτό έχουν περιληφθεί και καταταχθεί όλες οι αιτήσεις που μοριοδοτήθηκαν, είτε αφορούν υφιστάμενους είτε νέους φοιτητές, και δεν έχουν δεχθεί προσφορά δωματίου.

Σημειώνεται ότι αν υπάρξουν ακυρώσεις/αποχωρήσει αυτές θα είναι περιορισμένες. Οι φοιτήτριες/φοιτητές που δεν βρίσκονται ψηλά στην κατάταξη επιλαχόντων (ενδεικτικά οι πρώτες δέκα θέσεις) προτρέπονται να αναζητήσουν έγκαιρα άλλες επιλογές στέγασης.

Εναλλακτικές επιλογές στέγασης

Οι τιμές ενοικίων ιδιωτικών διαμερισμάτων, ιδιαίτερα των στούντιο, που είναι κοντά στο Πανεπιστήμιο είναι πολύ υψηλές (μ.ό. €500 για δωμάτιο ή στούντιο). Ο μόνος τρόπος για εξεύρεση στέγης σε πιο λογική τιμή είναι επιλέγοντας συγκατοίκηση σε διαμερίσματα δύο ή τριών υπνοδωματίων, κατά προτίμηση όχι στο κέντρο της Λεμεσού.

Για απορίες/διευκρινήσεις ή οποιαδήποτε άλλη βοήθεια αποτείνεστε στο Γραφείο Στέγασης της ΥΣΦΜ, στο housing@cut.ac.cy, τηλ. 25 002412 και 25 002380

Διαθέσιμοι χώροι στάθμευσης στα κτίρια φοιτητικών εστιών του Πανεπιστημίου (2021-22)

Φοιτητικές εστίες (ένοικοι)/ Απόφαση Συγκλήτου

Φοιτητικές εστίες: Δικαιούχοι νέοι φοιτητές (2021-22)

Δικαιούχοι και κατανομή δωματίων

Δωμάτιο λαμβάνουν οι 66 πρώτες/οι στην κατάταξη φοιτήτριες/τές (πατήστε εδώ).

Επιλαχόντες

Εναλλακτικές επιλογές στέγασης