Ανδρέας Καράσαββας - Από το ΤΕΠΑΚ στο Imperial College London!

O Ανδρέας Καράσαββας αποφοίτησε από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής (πτυχίο) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου το 2012, συνέχισε τις σπουδές του στο Imperial College στο Λονδίνο στο Τμήμα Πολιτικής Μηχανικής και Μηχανικής Περιβάλλοντος, όπου απέκτησε το Μεταπτυχιακό τίτλο MSc Structural Steel Design.

Τώρα εργάζεται στο τμήμα σχεδιασμού θεμελίων για Υπεράκτια Αιολικά Πάρκα στην εταιρία Ramboll στο Λονδίνο.

Γενικές Πληροφορίες για το Imperial College London:

• Βρίσκεται στα 10 καλύτερα πανεπιστήμια στο κόσμο, σύμφωνα με τη διεθνή κατάταξη πανεπιστημίων QS World Universities rankings και τα Times Higher Education World University Rankings
  • Προσφέρει προγράμματα σπουδών στους τομείς της Επιστήμης, της Μηχανικής, της Ιατρικής και της Διοίκησης Επιχειρήσεων (Science, Engineering, Medicine and Business).
  • Στο πανεπιστήμιο φοιτούν γύρω στους 9500 προπτυχιακοί φοιτητές και 8000 μεταπτυχιακοί φοιτητές

Οι αιτήσεις για μεταπτυχιακές σπουδές επιπέδου Μάστερ γίνονται ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου. Αιτήσεις για κάθε επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά γίνονται δεκτές συνήθως νωρίς, μερικές φορές πριν τα Χριστούγεννα.

Βασικά κριτήρια εισδοχής:

• Πτυχίο από αναγνωρισμένο Ανώτατο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα που να αντανακλά εξαιρετικές ακαδημαίκές επιδόσεις
  • Πιστοποίηση γνώσης της αγγλικής γλώσσας μέσων διεθνών εξετάσεων (IELTS, TOEFL κτλ.)

Γενικά όλες οι πληροφορίες για τη διαδικασία μπορούν να βρεθούν στο πιο κάτω σύνδεσμο: https://www.imperial.ac.uk/study/pg/apply/how-to-apply/apply-for-a-masters-course/

Η πόλη του Λονδίνου:

Πλεονεκτήματα:

• Εξαιρετικές επαγγελματικές ευκαιρίες
  • Πολυπολιτισμική κοινωνία
  • Αναρίθμητα μουσεία και γκαλερί
  • Δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη
  • Εξαιρετικό δίκτυο μέσων μαζικής μεταφοράς

Προκλήσεις:

• Πολύ υψηλό κόστος ζωής
  • Μακρινές και χρονοβόρες μετακινήσεις
  • Μουντός καιρός, το χειμώνα μπορεί να περάσει μήνας για να δεις ήλιο
  • Μεγάλος αριθμός τουριστών
  • Ο αέρας είναι σχετικά μολυσμένος από τα οχήματα, ιδιαίτερα στο κέντρο της πόλης

Προσωπικός επίλογος

• Το πιο δύσκολο πράγμα κατά τη διάρκεια της φοίτησής μου ήταν να κάνω αλλαγή από τα Ελληνικά στα Αγγλικά, ιδιαίτερα στις επιστημονικές ορολογίες.
  • Το ακαδημαϊκό προσωπικό και η διδασκαλία είναι γενικά πολύ υψηλού επιπέδου με ακαδημαϊκούς πρωτοπόρους στο τομέα τους ανά τον κόσμο.
  • Το πανεπιστήμιο έχει πολλά επιμέρους προγράμματα για να σε βοηθήσει να εξοικειωθείς και να προσαρμοστείς στο νέο σου περιβάλλον.
  • Γνώρισα άτομα από όλο τον κόσμο: Αγγλία, Γαλλία, Ιρλανδία, Ισπανία, Χιλή, Κίνα, Ιαπωνία, Κορέα κ.α. και με πολλούς από αυτούς γίναμε πολύ καλοί φίλοι.
  • Η δουλειά που βρήκα στο Λονδίνο στα Υπεράκτια Αιολικά Πάρκα θα ήταν δύσκολο να τη βρω σε κάποια άλλη πόλη
  • Το Λονδίνο έχει συνεχώς έχει κάτι καινούριο να κάνεις, δεν μπορείς πραγματικά να βαρεθείς σε αυτή τη πόλη
  • Είναι πολύ φιλόξενη πόλη, σταυροδρόμι πολιτισμών, σμίγοντας κουλτούρες από όλο τον κόσμο, δημιουργώντας κάτι μοναδικό που δεν θα το βρεις πουθενά αλλού στο κόσμο.

Συστήνω σε όλους τους φοιτητές που σπουδάζουν στην Κύπρο να αποτολμήσουν να βγουν εκτός της Κύπρου για έστω μια  μικρή περίοδο, για μεταπτυχιακό, για εργασία ή ακόμα μόνο για εξερεύνηση. Η επαφή με άλλες κουλτούρες και άλλους λαούς, θα τους εκθέσει σε καινούριες ιδέες και θα τους ανοίξει νέους ορίζοντες.

Ανδρέας Καράσαββας - Από το ΤΕΠΑΚ στο Imperial College London!

Γενικές Πληροφορίες για το Imperial College London:

Βασικά κριτήρια εισδοχής:

Η πόλη του Λονδίνου: