Γυναίκες στην Επιστήμη - Δρ. Παναγιώτα Μιλτιάδους

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα για τις γυναίκες στην επιστήμη, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου με γνώμονα την ενθάρρυνση των γυναικών και κοριτσιών να ασχοληθούν με τις επιστήμες, παρουσιάζει γυναίκες επιστήμονες που εγργοδοτούνται στο Πανεπιστήμιο και την ερευνητική τους δραστηριότητα.

«Ως μητέρα δυο παιδιών για μένα είναι μεγαλύτερη θυσία η αφοσίωση μου στην έρευνα.  Πιστεύω όμως πως η μητρότητά και η καριέρα στην έρευνα μπορούν να συμβαδίσουν στη ζωή μιας γυναίκας, φτάνει να κρατήσεις τη ισορροπία μεταξύ των δύο.»

Η Δρ. Παναγιώτα Μιλτιάδους εργάζεται στο τμήμα Νοσηλευτικής από τον Σεπτέμβριο του 2010, όπου τα καθήκοντά της είναι Διδασκαλία Θεωρητικού και εργαστηριακού μαθήματος στο προπτυχιακό μάθημα Βιολογία-Βιοχημεία και στο προπτυχιακό μάθημα Μικροβιολογίας και έλεγχος λοιμώξεων. Αποφοίτησε από το Πανεπιστήμιο Κρήτης με BSc στην Γενική Βιολογία (2004) και μετέπειτα απόκτησε MSc στην Μοριακής Ιατρικής με κατεύθυνση Νευροβιολογία και τίτλο «Ο IGF-I ως νευροπροστατευτικός παράγοντας στην εκφύλιση του ιππόκαμπου που προκαλείται από καϊνικό οξύ», (2007) και PhD στην Νευροβιολογία με τίτλο: «Η χρήση του IGF-I σε κυτταρικές θεραπείες για την αντιμετώπιση νευροεκφυλιστικών νόσων: Μελέτη σε ζωικά μοντέλα» (2010) από την Ιατρική σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Συμμετέχει σε ερευνητικό πρόγραμμα στο γνωστικό αντικείμενο «Βιοσυμπεριφορική Έρευνα στη Φροντίδα Βαρέως Πασχόντων». Το 2005 – 2010 εξασφάλισε χρηματοδότηση από την Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας (ΓΕΓΕΤ), ΠΕΝΕΔ 2003 και εργάστηκε στο εργαστήριο Βιολογίας και Βιοχημείας του Τμήματος Νοσηλευτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κάτω από την επίβλεψη της Καθ. Φωτεινής Στυλιανοπούλου, για έρευνα που εμπίπτει στο πεδίο της νεύροβιολογίας και ειδικότερα στον τομέα της μεταμόσχευσης βαλαστοκυττάρων σε μοντέλα επιληψίας για κυτταρική θεραπεία.  Έχει δημοσιεύσει σε σημαντικά επιστημονικά περιοδικά, με υψηλή απήχηση και ανακοινώσεις σε τοπικά και διεθνή συνέδρια (Ελλάδα, Γερμανία, Ισπανία, Ολλανδία). Είναι μελος των επιστημονικών εταιριών Ελληνική Εταιρεία για τις Νευροεπιστήμες, Federation of European Neuroscience Societies (FENS), International Brain research Organization (IBRO).

Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται στον κλάδο της Νευροβιολογίας, κυρίος στη μελέτη συμπεριφοράς βλαστοκυττάρων και θεραπευτική χρήση τους, gene characterization, αντιβιοτική ανταπόκριση παθογόνων, αντιβιοτικοί παράγοντες φυτικής προέλευσης και την ορμονική επίδραση στο γονιδίομα ζώων.

«Βιο-ερευνητικό εργαστήριο» (Bio-research laboratory), Τμήμα Νοσηλευτικής

Αυτή τη περίοδο η ερευνητική της δραστηριότητα στο «Βιο-ερευνητικό εργαστήριο» επικεντρώνετε στο πεδίο της μικροβιολογίας σε σχέση με αντιβιοτικούς παράγοντες φυτικής προέλευσης και την χρήση τους σε περιπτώσεις πρώτων βοηθειών και άλλων κλινικών εφαρμογών. Χρησιμοποιούν την μέθοδο Eliza για την ανάλυση βιολογικών δεικτών για σκοπούς κλινικού ερευνητικού προγράμματος στο γνωστικό αντικείμενο «Βιοσυμπεριφορική Έρευνα στη Φροντίδα Βαρέως Πασχόντων».  Επίσης συμμετέχουν στην ανάλυση δειγμάτων κλινικής έρευνας που αφορά τη βελτίωση ζωής σε καρκινοπαθή πληθυσμό.

To «Βιο-ερευνητικό» εργαστήριο είναι εξοπλισμένο με άρτια τεχνολογία και παρέχει την δυνατότητα μεγάλου και πολυδύναμου ερευνητικού πεδίου το οποίο μπορεί να συμπεριλάβει θέματα βιοχημείας, κυτταρικής βιολογίας, γενετικής, φαρμακολογίας, μικροβιολογίας και ανοσολογίας.