Φοιτητ(ρι)ές από Πανεπιστήμιο της Κίνας θα φιλοξενήσει η νέα Σχολή του ΤΕΠΑΚ στην Πάφο

Ένα διεθνές, εκπαιδευτικό, πρόγραμμα φιλοξενίας 30 φοιτητ(ρι)ών, μαζί με τους καθηγητές τους, από το Zhejiang university της Κίνας, το οποίο συγκαταλέγεται ανάμεσα στα σαράντα πρώτα πανεπιστήμια παγκοσμίως με βάση τις διεθνές λίστες κατάταξης, διοργανώνει η νεόδμητη Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), με έδρα την Πάφο.

Το πρόγραμμα, με τίτλο "Winter Archaeology Project”, θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 20 Ιανουαρίου 2024 και 1 Φεβρουαρίου 2024  και στόχο έχει να συνδυάσει διαλέξεις και εκπαιδευτικές επισκέψεις που αφορούν την προϊστορική και ιστορική αρχαιολογία του νησιού στην ελεύθερη Κύπρο, σε συνεργασία τόσο με ακαδημαϊκούς του ΤΕΠΑΚ, αλλά και με λειτουργούς του Τμήματος Αρχαιοτήτων, του Υφυπουργείου Πολιτισμού Κύπρου.

Το "Winter Archaeology Project” έχει ως επίκεντρο την αναφορά, ενημέρωση και επίσκεψη σ’ ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα αρχαιολογικών θέσεων στο νησί, καλύπτοντας παραδείγματα από όλες τις προϊστορικές και ιστορικές περιόδους. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μια σειρά καθημερινών διαλέξεων, οι οποίες θα λαμβάνουν χώρα στα ‘state of art’ Αμφιθέατρα της Σχολής.

Ο καθηγητής Αναστάσιος Ζωπιάτης θα κάνει την εναρκτήρια διάλεξη με θέμα «Η βιομηχανία τουριστικής φιλοξενίας της Κύπρου», και θα ακολουθήσει η διάλεξη από  τη Δρα Αννίτα Αντωνιάδου με τίτλο «Εισαγωγή στην Κυπριακή Αρχαιολογία - η εξέλιξη των ανασκαφών στο νησί».

Η θεματολόγια του προγράμματος θα εστιάσει σε πτυχές της ιστορίας, της αρχαιολογίας, της πολιτιστικής κληρονομιάς, σε συνάρτηση με την ανάπτυξη του τουρισμού στην Κύπρο. Σκοπός του προγράμματος είναι οι Κινέζοι φοιτητές και φοιτήτριες να εμπλακούν σε έναν ζωντανό διάλογο με τον κυπριακό πολιτισμό, μέσα από μια διεπιστημονική σειρά σεμιναρίων, δραστηριοτήτων, εργαστηρίων και επισκέψεων σε ιστορικούς χώρους σε Πάφο, Λεμεσό, Λάρνακα και Λευκωσία.

Επιπλέον, οι Κινέζοι φοιτητ(ρι)ές θα παρακολουθήσουν μαθήματα ελληνικής γλώσσας, με εκπαιδευτές από το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, θα διδαχθούν τεχνικές ψηφιοποίησης αρχαιολογικών χώρων από τον υποψήφιο διδάκτωρ, κ. Christo Andreev, καθώς και τεχνικές ψηφιακής συλλογής, και τρισδιάστατης απεικόνισης ευρημάτων, ενισχύοντας την πρακτική εξειδίκευση των συμμετεχόντων/ουσών, πέραν από το θεωρητικό κομμάτι.

Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας μεταξύ των δυο Πανεπιστήμιων, στις 31 Ιανουαρίου 2024, στο κτήριο της Πρυτανείας του ΤΕΠΑΚ, το οποίο πλέον είναι ένας δυνατός ακαδημαϊκός συνεργάτης της πολιτείας σε νευραλγικούς τομείς.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου αποδεικνύει συνεχώς ότι βρίσκεται σε μια ανοδική πορεία ανάπτυξης και εξωστρέφειας, και η παρουσία του πλέον επεκτείνεται παγκόσμια. Η Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας, προϊόν της σύμπραξης της Τοπικής Αρχής, του ΤΕΠΑΚ με τη στήριξη του κράτους, διαδραματίζει, στους πρώτους κιόλας μήνες ζωής της στην Πάφο, καθοριστικό ρολό σε θέματα εκπαίδευσης και κοινωνικής προσφοράς.

Επιπλέον, η Σχολή αφουγκραζόμενη τις διεθνείς εξελίξεις στους τομείς της διοίκησης τουρισμού και φιλοξενίας, έχει θέσει στόχο της να εξελιχθεί σε ένα φιλόδοξο, τολμηρό και εξωστρεφές χώρο, στο συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον της τουριστικής βιομηχανίας. Η στέγαση της Σχολής σε ένα από τα πιο σύγχρονα κτήρια στην Κύπρο είναι σημαντικό ορόσημο, καθώς σηματοδοτεί την επέκταση τού ΤΕΠΑΚ, αλλά παράλληλά και τη δέσμευσή του να παρέχει εκπαίδευση και κατάρτιση υψηλής ποιότητας στους τομείς του τουρισμού, της φιλοξενίας και της επιχειρηματικότητας.