Επιτυχής και η 3η διάλεξη του ΤΕΠΑΚ  στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου με θέμα «Η βιοτεχνολογία στην υπηρεσία της παραγωγής τροφίμων στην Κύπρο»

Σε συνεργασία με το Επιμελητήριο Αμμοχώστου

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου, η 3η κατά σειρά διάλεξη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) στην ελεύθερη επαρχία Αμμοχώστου, σε συνεργασία με το Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αμμοχώστου (ΕΒΕΑ).

Ομιλητής της διάλεξης ήταν ο Πρόεδρος του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων στο ΤΕΠΑΚ, Αναπληρωτής Καθηγητής Δημήτρης Τσάλτας, με θέμα «Η βιοτεχνολογία στην υπηρεσία της παραγωγής τροφίμων στην Κύπρο».

Κατά τη διάρκεια της ομιλίας του Δρος Τσάλτα, αναπτύχθηκε η σημερινή ερευνητική δραστηριότητα και το ερευνητικό οικοσύστημα στον χώρο της γεωργίας και των τροφίμων στην Κύπρο υπό το πρίσμα της Πράσινης Συμφωνίας.

Επεξηγήθηκε η έννοια της Βιοτεχνολογίας (κλασσικής και μοντέρνας) και συζητήθηκαν πολυάριθμες εφαρμογές της Μοντέρνας Βιοτεχνολογίας σε σημαντικά ζητήματα της τοπικής αλλά και διεθνούς παραγωγής τροφίμων.

Επεξηγήθηκε, επίσης, στους παριστάμενους πώς τεχνολογίες ταυτοποίησης του μικροβιώματος διαφόρων προϊόντων μπορούν να υποστηρίξουν την εντοπιότητα των προϊόντων και να ενδυναμώσουν προϊόντα ονομασίας προέλευσης ή την ανάδειξη νέων.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων, ως το μοναδικό ακαδημαϊκό τμήμα της χώρας που εκπαιδεύει και ερευνά στο πεδίο των βιοτεχνολογικών εφαρμογών από το χωράφι έως το πιρούνι μας για την παραγωγή τροφίμων, αναπτύσσει τεχνολογίες και εργαλεία που ενισχύουν την παραγωγή, αναδεικνύουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των τοπικών προϊόντων, αυξάνουν την ποιότητα τους και μπορούν να τα καταστήσουν αξιόλογους παίκτες στις διεθνείς αγορές.

Το κοινό έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον για το θέμα με πολλές ερωτήσεις και συζήτηση που συνεχίστηκε στη δεξίωση που προσφέρθηκε μετά το πέρας της ομιλίας από το ΕΒΕΑ.

Σε σύντομο χαιρετισμό του στη διάλεξη, ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Αμμοχώστου, κ. Χαράλαμπος Μανώλη χαρακτήρισε το θέμα της διάλεξης ως «πολύ σημαντικό» και «επίκαιρο» και εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς το ΤΕΠΑΚ για την πραγματοποίηση των διαλέξεων. «Προσβλέπουμε στην ενδυνάμωση και επέκταση της συνεργασίας μας», σημείωσε ο κ. Μανώλη.

Σε όσους και όσες συμμετείχαν στη διάλεξη, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Μουσείο Αγίας Νάπας «Thalassa», δόθηκε πιστοποιητικό Παρακολούθησης.

Οι διαλέξεις εντάσσονται στο πλαίσιο του Πρωτοκόλλου Συνεργασίας που υπογράφηκε μεταξύ του ΤΕΠΑΚ και του ΕΒΕΑ, το οποίο προβλέπει, μεταξύ άλλων, την από κοινού διοργάνωση σειράς επιστημονικών διαλέξεων για θέματα που ενδιαφέρουν την τοπική κοινωνία και τον επιχειρηματικό κόσμο της ελεύθερης επαρχίας Αμμοχώστου, σε συνεργασία και με άλλους φορείς,

Στόχος των διαλέξεων αυτών είναι η παροχή νέων γνώσεων, η ανάπτυξη δεξιοτήτων και η καλλιέργεια της ελεύθερης σκέψης γύρω από ένα ευρύ φάσμα θεμάτων που ενδιαφέρουν τους κατοίκους και επιχειρηματίες της περιοχής, όπως είναι η επιχειρηματικότητα, ο τουρισμός, η οικονομία, η καινοτομία, η κυκλική οικονομία, η υψηλή τεχνολογία, η τεχνητή νοημοσύνη (Artificial Intelligence) και η γεωργία, με την επιστημονική συμβολή του ακαδημαϊκού προσωπικού του Πανεπιστημίου.

Οι διαλέξεις θα συνεχιστούν και το νέο έτος.