ΤΕΠΑΚ και Frederick διοργανώνουν το 1ο Συνέδριο Prototype

Τα ερευνητικά εργαστήρια έρευνας SVC lab (Semiotics & Visual Communication Research Lab και ΕΕΓΓΕ (Ερευνητικό Εργαστήριο για τη Γλώσσα και τη Γραφιστική Επικοινωνία) του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ) και το TYPOMEDIA LAB του Πανεπιστημίου Frederick διοργανώνουν το 1ο Συνέδριο Prototype. Πρόκειται για μια διήμερη διοργάνωση που αποτελείται από διαλέξεις, εργαστήρια και συζητήσεις πάνελ με διακεκριμένους σχεδιαστές και καλλιτέχνες από την Κύπρο και το εξωτερικό.

Οι διαλέξεις, τα πάνελ και οι ευκαιρίες δικτύωσης θα λάβουν χώρα το Σάββατο, 9 Δεκεμβρίου, από τις 5:00 μ.μ. έως τις 8:00 μ.μ. στο Αμφιθέατρο 1, Κτίριο Τάσσος Παπαδόπουλος του ΤΕΠΑΚ (γωνία Θέμιδος και Ιφιγένειας, στη Λεμεσό). Οι προσκεκλημένοι/ες ομιλητές/τριες για το 1ο Συνέδριο Prototype είναι οι: Europium Creative and Art Direction studio (Γαλλία), Παντελής Διαμαντίδης (Κύπρος), Όμηρος Παναγίδης (Κύπρος) και Λευκή Σαββίδου (Κύπρος).

Επιπλέον, την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου, από τις 10:00 π.μ. έως τις 3:00 μ.μ., θα διεξαχθούν δύο ξεχωριστά εργαστήρια, από τον Παντελή Διαμαντίδη και τη Λευκή Σαββίδου, στο Εργαστήριο Τέχνης και Σχεδιασμού (ΕΤΣ) και στο Εργαστήριο Γραφικών (ΕΓΡΑ) αντίστοιχα, που βρίσκονται στην Πλατεία Ηρώων, στη Λεμεσό.

Το Συνέδριο ProtoΤype επιδιώκει να επεκτείνει το φάσμα του πέρα ​​από τη συμβατική οπτική επικοινωνία και να εξερευνήσει τις εκφραστικές αντιφάσεις σε καλλιτεχνικά και ψηφιακά τοπία. Παράλληλα, φιλοδοξεί να αποτυπώσει την ουσία της επωνυμίας του, αγκαλιάζοντας το πνεύμα της καινοτομίας, της έρευνας και του δημιουργικού διαλόγου. Η πλατφόρμα ProtoΤype υποστηρίζει ποικίλες τεχνολογίες και καινοτόμες χρήσεις μέσων, που σχετίζονται με τη δημιουργία και την επικοινωνία, ενώ παράλληλα αντανακλά το ουσιαστικό ενδιαφέρον για παραδοσιακά καλλιτεχνικά μέσα και εκφάνσεις.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των διαλέξεων το Σάββατο, 9 Δεκεμβρίου έχει ως εξής:

Όμηρος Παναγίδης:

How to live together

Not by Roland Barthes

A collection of short visual stories, in the form of a public talk, about the people in between publishing, type and graphic design over the span of the last 15 years. A non-linear presentation about the persons I've met and the situations we've created.

Λευκή Σαββίδου:

Η Αφήγηση στην Τέχνη

Η Λεύκη Σαββίδου παρουσιάζει το δημιουργικό της ταξίδι, όπου ξεκίνησε ως εικονογράφος και εξελίχθηκε σε πολυδιάστατη καλλιτέχνη. Μέσω ατομικών εκθέσεων καθώς και την ένταξη του κειμένου στο έργο της εξερευνά το σημείο τομής όπου εφάπτονται οι εικόνες με τις λέξεις. Πέραν ​από την εικαστική τέχνη η Λεύκη εμβαθύνει στη συγγραφή, με μυθιστορήματα και αυτοδημοσίευτα zines. Το ποικίλο της έργο, οι συνεργασίες και τα βραβευμένα της προτζεκτ αντικατοπτρίζουν τη συνεχή εξερεύνηση της αφήγησης μέσω διαφόρων μορφών. Η Λεύκη κλείνει εκφράζοντας την ταυτότητά της ως αφηγητής και προσκαλεί τους θεατές να συλλογιστούν τις ιστορίες που εμπερικλείονται σε κάθε πράγμα.

Παντελής Διαμαντίδης:

World Building Through Generative Processes

Αυτή η ομιλία θα εμβαθύνει στην εφαρμογή παραγωγικών διαδικασιών (generative processes) για τη δημιουργία μιας καλλιτεχνικής γλώσσας που διατηρεί την αισθητική του καλλιτέχνη ενώ εκπλήσσει συνεχώς τόσο το κοινό όσο και τον δημιουργό με συνεχώς εξελισσόμενο υλικό σε διάφορες μορφές. Ελάτε μαζί μας σε ένα ταξίδι στη διασταύρωση της τέχνης, της τεχνολογίας και της δημιουργικότητας, όπου οι παραγωγικές διαδικασίες ξεκλειδώνουν νέες δυνατότητες για καλλιτεχνική έκφραση και εξερεύνηση.

Europium Europium by Europium

Europium (Julia Andréone and Ghazaal Vojdani) will be present to give a brief and dense history of their collaborative practice, the importance of image, fiction, and narrative in their process, as well as showcasing a selection of their work.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των εργαστηρίων την Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου στις 10:00 πμ έχει ως εξής:

Παντελής Διαμαντίδης: στο Εργαστήριο Γραφικών (ΕΓΡΑ), Πλατεία Ηρώων, Λεμεσός.

Generative Processes Unplugged: Conceptualising non-linear narratives with paper and pencil

Το εργαστήριο, μια επέκταση της διάλεξης, "World Building Through Generative Processes", θα δώσει τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες να σχεδιάσουν παραγωγικές διαδικασίες (generative processes) για μη γραμμικές αφηγήσεις χρησιμοποιώντας μόνο χαρτί και μολύβι μακριά από την οθόνη του υπολογιστή. Σχεδιασμένο για μια  ομάδα 8-12 συμμετεχόντων, αυτό το εργαστήριο γεφυρώνει θεωρία και την πράξη, ενθαρρύνοντας τους συμμετέχοντες να εξερευνήσουν την πρακτική εφαρμογή των παραγωγικών διαδικασιών (generative processes).

Λευκή Σαββίδου: στο Εργαστήριο Τέχνης και Σχεδιασμού (ΕΤΣ), Πλατεία Ηρώων, Λεμεσός.

Αντικείμενα Καθημερινής Ζωής

Σε αυτό το εργαστήριο, το οποίο είναι εμπνευσμένο από το έργο σε εξέλιξη της Λευκής Σαββίδου, 'Αντικείμενα Καθημερινής Ζωής', οι συμμετέχοντες θα εξερευνήσουν τον συνδυασμό της τέχνης με τον αφηγηματικό λόγο. Το επίκεντρο θα είναι η ενσωμάτωση προσωπικών αφηγήσεων σε καθημερινά αντικείμενα καθώς και την κατανόηση των ιστοριών που αυτά τα αντικείμενα φέρουν μέσα τους. Μέσω της χρήσης λέξεων θα διερευνήσουμε πως ο γραπτός λόγος μπορεί να ενισχύσει την πλοκή, χρησιμοποιώντας αντικείμενα της καθημερινότητας και εξελίσσοντας τα σε φορείς ιστοριών που δεν έχουν ακόμη ειπωθεί. Εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα δεν απαιτείται για συμμετοχή στο εργαστήριο

17:00 Είσοδος

17:20 Εισαγωγή & Καλωσόρισμα Συνεδρίου