Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη δράση "Διεπιστημονικής Μάθησης" από το Τμήμα Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ και της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή, 6 Οκτωβρίου 2023, η πρώτη δράση "Διεπιστημονικής Μάθησης" (Interprofessional Learning, ILP), με την ονομασία "Meet and Greet", που διοργανώθηκε από το Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας (UNIC).

Σκοπός του προγράμματος είναι να δημιουργήσει κοινές ευκαιρίες διεπιστημονικής μάθησης στα πλαίσια της οποίας θα καλλιεργηθεί ο σεβασμός και η συμβολή του κάθε επαγγελματία στη διεπιστημονική ομάδα φροντίδας υγείας.

Οι φοιτητές και φοιτήτριες της νοσηλευτικής και ιατρικής συγκεντρώθηκαν στο αμφιθέατρο του Νοσοκομείου Λευκωσίας και είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και να συνεργαστούν σε μικρές ομάδες γύρω από τις προσδοκίες τους από το πρόγραμμα καθώς και να καταθέσουν ιδέες σχετικά με την υλοποίησή του.

Ένα μέλος κάθε ομάδας παρουσίασε στο τέλος τις ιδέες και η κάθε ιδέα τέθηκε σε ψηφοφορία μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Τα αποτελέσματα δημιούργησαν στους συμμετέχοντες ενθουσιασμό και έμπνευση. Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί το επόμενο εξάμηνο, στα πλαίσια της κλινικής άσκησης του μαθήματος της Παιδιατρικής, κατά τη διάρκεια της οποίας θα προγραμματιστούν επιπρόσθετες δραστηριότητες διεπιστημονικής μάθησης.

Η δράση "Meet and Greet" συντονίστηκε από την Μαρία Κυράνου, αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Νοσηλευτικής (ΤΕΠΑΚ) και τον Danny Alon-Ellenbogen, αναπληρωτή Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας (UNIC) και υποστηρίζεται από τα δύο εκπαιδευτικά ιδρύματα.