Προβολή ταινίας και συζήτηση με θέμα την ψυχική υγεία

Στο πλαίσιο των εορτασμών για την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας πραγματοποιήθηκε στις 10 Οκτωβρίου στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού η προβολή της ταινίας «Ένα ντιβάνι στην Τυνησία» από το Τμήμα Νοσηλευτικής και τη Βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ. Η πρωταγωνίστρια της ταινίας, μια ψυχαναλύτρια-ψυχολόγος καλείται να αντιμετωπίσει όχι μόνο τα στερεότυπα για τον ρόλο των επαγγελματιών υγείας, αλλά και για τα ίδια τα άτομα με προβλήματα ψυχικής υγείας.

Την ταινία προλόγισαν οι μεταπτυχιακές φοιτήτριες του προγράμματος επιπέδου Μάστερς «Προηγμένη Νοσηλευτική & Φροντίδα Ψυχικής Υγείας», κα Άννα Ελ Ριζ και κα Πατούλ Νταχτάλ.

Oι φοιτήτριες υπογράμμισαν τις επιπτώσεις στη δημόσια ψυχική υγεία όταν οι κρατικές υπηρεσίες ψυχικής υγείας είναι ανεπαρκείς, αλλά και όταν το στίγμα της ψυχικής νόσου εμποδίζει τους ανθρώπους να ζητήσουν έγκαιρα βοήθεια από τους επαγγελματίες. Την ταινία παρακολούθησαν φοιτητές και φοιτήτριες, μέλη του διοικητικού προσωπικού, κ.α

Μετά την προβολή της ταινίας ακολούθησε συζήτηση με ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις των παρευρισκόμενων για το κοινωνικό στίγμα της ψυχικής νόσου, για τα κενά των υφιστάμενων υπηρεσιών ψυχικής υγείας και για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα άτομα με προβλήματα ψυχικής υγείας αναφορικά με την πρόσβαση σε κατάλληλες δομές και υπηρεσίες.

Το κόστος των πνευματικών δικαιωμάτων προβολής της ταινίας ήταν μια ευγενική χορηγία της εταιρίας Day & Date DISTRIBUTION LTD.

Επιστημονική επιμέλεια δράσης & συντονισμός συζήτησης:

Δρ Μαρία Καρανικόλα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νοσηλευτικής Ψυχικής Υγείας- Συντονίστρια μεταπτυχιακού προγράμματος μάστερς «Προηγμένη Νοσηλευτική & Φροντίδα Ψυχικής Υγείας»

Ομάδα μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών εφαρμογής δράσης:

Άννα Ελ Ριζ

Έμιλη Ευθυμίου

Πατούλ Νταχτάλ

Κυριάκος Σάββα

Παναγιώτης Σάββα

Μαρία Χριστοδούλου- Χατζηλόη

Χαράλαμπος Χαραλάμπους

Το Τμήμα Νοσηλευτικής προσφέρει μεταπτυχιακά προγράμματα επιπέδου μάστερς στην Προηγμένη Νοσηλευτικής και Φροντίδα Υγείας με πέντε κατευθύνσεις (φροντίδα ψυχικής υγείας, κοινοτική νοσηλευτική, ογκολογική νοσηλευτική, εντατική & επείγουσα/ εντατική καρδιολογική φροντίδα) και στη Μαιευτική. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στο 25002012.