Το Δημοτικό Σχολείο της Πάχνας επισκέφθηκαν μεταπτυχιακοί φοιτητ(ρι)ές του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΤΕΠΑΚ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο της κοινότητας Πάχνας, στο πλαίσιο της προαγωγής ψυχικής υγείας και της κοινωνικής προσφοράς, πραγματοποίησαν μεταπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες του προγράμματος επιπέδου Μάστερς «Προηγμένη Νοσηλευτική & Φροντίδα Ψυχικής Υγείας» του Τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ).

Η επίσκεψη έγινε στις 10 Οκτωβρίου με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ψυχικής Υγείας.

Στόχος της επίσκεψης ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες των τελευταίων τάξεων στα ζητήματα ψυχικής υγείας μέσω βιωματικών ασκήσεων με θέμα την κατάθλιψη , το άγχος και την ψυχογενή ανορεξία.

Το επίκεντρο των ασκήσεων ήταν τα κοινωνικά στερεότυπα για τα άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα ψυχικής υγείας, αλλά και πότε χρειάζεται κανείς να ζητήσει βοήθεια και από ποιους.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές, αλλά και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήματα και να συζητήσουν θέματα σχετικά με την ψυχική υγεία. Ταυτόχρονα, οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του προγράμματος είχαν τη δυνατότητα να εφαρμόσουν δεξιότητες εκπαίδευσης και επικοινωνίας σε ομάδες αποτελούμενες από άτομα διαφορετικών μεταξύ τους ηλικιών και σταδίων γνωστικής ανάπτυξης.

Επιστημονική επιμέλεια δράσης: Δρ Μαρία Καρανικόλα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νοσηλευτικής Ψυχικής υγείας- Συντονίστρια μεταπτυχιακού προγράμματος μάστερς «Προηγμένη Νοσηλευτική & Φροντίδα Ψυχικής Υγείας»

Ομάδα μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών εφαρμογής δράσης: Άννα Ελ Ριζ, Έμιλη Ευθυμίου, Πατούλ Νταχτάλ, Κυριάκος Σάββα, Παναγιώτης Σάββα, Μαρία Χριστοδούλου- Χατζηλόη και Χαράλαμπος Χαραλάμπους

Το Τμήμα Νοσηλευτικής προσφέρει μεταπτυχιακά προγράμματα επιπέδου μάστερς στην Προηγμένη Νοσηλευτικής και Φροντίδα Υγείας με πέντε κατευθύνσεις (φροντίδα ψυχικής υγείας, κοινοτική νοσηλευτική, ογκολογική νοσηλευτική, εντατική & επείγουσα/ εντατική καρδιολογική φροντίδα) και στη Μαιευτική. Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στο 25002012.