Παραχώρηση Υποτροφιών στο Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών του ΤΕΠΑΚ από τον Δικηγορικό Οίκο Πατρίκιος Παύλου & Συνεργάτες Δ.Ε.Π.Ε.

Φοιτητικά Νέα Νέα-Ανακοινώσεις

Η παραχώρηση υποτροφιών ύψους 5.000 ευρώ στο Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ), ανακοινώθηκε κατά τη διάρκεια εορταστικής εκδήλωσης που διοργανώθηκε από τον δικηγορικό οίκο Πατρίκιος Παύλου & Συνεργάτες Δ.Ε.Π.Ε. στο Ξενοδοχείο Four Seasons στη Λεμεσό, στις 6 Οκτωβρίου 2023, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης των 60 χρόνων δυναμικής παρουσίας του στην Κύπρο και διεθνώς.

Όπως ανέφερε στην ομιλία του ο κ. Σταύρος Παύλου, Ανώτερος & Διευθύνων Συνέταιρος, παρά τη συνεχή ανάπτυξη τής εταιρείας και τις επαγγελματικές επιτυχίες της, ο ιδρυτής της εταιρείας κ. Πατρίκιος Παύλου, φρόντιζε πάντα όλοι όσοι εργάζονται μαζί του, να μη χάνουν ποτέ την επαφή με την κοινωνική πραγματικότητα και τα όσα συμβαίνουν στην κοινωνία.

Δεν επέτρεψε ποτέ σε κανέναν από τους συνεργάτες του να θεωρεί τον εαυτό του «τυχερό» και να λησμονεί όλους όσοι καθημερινά αγωνίζονται να επιλύσουν προβλήματα της καθημερινότητας, ούτε ποτέ να θεωρήσουν τα προβλήματα αυτά αυτονόητα λυμένα.

Για τον λόγο αυτό, ο δικηγορικός οίκος Πατρίκιος Παύλου & Συνεργάτες Δ.Ε.Π.Ε πάντα είχε την θέση ότι καμία επιχειρηματική δραστηριότητα δεν μπορεί να θεωρείται «επιτυχημένη» αν παράλληλα δεν είναι και «χρήσιμη» για την κοινότητα μέσα στην οποία λειτουργεί – αν δεν αποδίδει κατά κάποιο τρόπο, πίσω στην κοινότητα ένα μικρότερο ή μεγαλύτερο ποσοστό των κερδών της.

Στη βάση της σκέψης αυτής, και στα πλαίσια της ενίσχυσης της κοινωνικής του προσφοράς με έναν τρόπο χρήσιμο και ουσιαστικό, ο δικηγορικός οίκος αποφάσισε την καθιέρωση υποτροφιών αριστείας, σε ετήσια βάση, οι οποίες θα δίδονται σε φοιτητές και φοιτήτριες του ΤΕΠΑΚ που αντιμετωπίζουν κοινωνικοοικονομικά προβλήματα, ώστε να μπορέσουν να  συνεχίσουν τις σπουδές τους.