Εκδήλωση εορτασμού για τα 10 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης του ΤΕΠΑΚ

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία τη Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2023, η εκδήλωση εορτασμού για τα 10 χρόνια λειτουργίας του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ).

Το παρών τους έδωσαν μέλη της ακαδημαϊκής και φοιτητικής κοινότητας του Πανεπιστημίου, επαγγελματίες που σχετίζονται με τον χώρο της αποκατάστασης, όπως και προσκεκλημένοι συνεργάτες.

Χαιρετισμούς απηύθυναν ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, η Κοσμήτειρα της Σχολής Επιστημών Υγείας, ο Πρόεδρος του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης, καθώς και η εκπρόσωπος του Υπουργείου Υγείας.

Ο Πρόεδρος του Τμήματος τόνισε στον χαιρετισμό του ότι το Τμήμα οφείλει την ανοδική του πορεία και επιτυχία στην αγαστή συνεργασία του Πανεπιστημίου και της Πολιτείας. Επεσήμανε επίσης ότι το Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης παραμένει δεσμευμένο στην μακροπρόθεσμη στρατηγική του αποστολή για την περαιτέρω ανάπτυξη προπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών, στους τομείς της Εργοθεραπείας,  της Φυσιοθεραπείας και Κοινωνικής Εργασίας.

Στη συνέχεια έγιναν παρουσιάσεις με αναδρομή στην απαρχή του Τμήματος και στην πορεία του σε αυτά τα 10 χρόνια, καθώς και στα άτομα που έχουν συνεισφέρει στη μέχρι τώρα εξέλιξή του -μέλη ακαδημαϊκού, διοικητικού προσωπικού- και σε εξωτερικούς φορείς.

Την οπτική της φοιτητικής εμπειρίας έδωσαν δύο απόφοιτες του τμήματος, οι οποίες δήλωσαν τη βαθιά εκτίμηση που τρέφουν προς το Πανεπιστήμιο, αλλά ιδιαίτερα προς τους καθηγητές τους.

Τιμή για το Τμήμα και το Πανεπιστήμιο αποτέλεσε η παρουσία του κύριου ομιλητή της εκδήλωσης, κ. Brian Schulman, ο οποίος ανέλυσε την προσωπική του εμπειρία ως επαγγελματίας υγείας κατά τη διάρκεια της πανδημίας και αναφέρθηκε σε σημαντικά διδάγματα που αντλήσαμε από αυτή την εμπειρία.

Ως ένδειξη σεβασμού και ευγνωμοσύνης στο έργο και την παρουσία του καθηγητή Schulman, το Τμήμα του χάρισε ένα μικρό κυπριακό ενθύμιο.

Μετά την εκδήλωση ακολούθησε δεξίωση στον εξωτερικό χώρο, στον οποίο υπήρχαν αναρτημένες αφίσες με το ερευνητικό έργο του Τμήματος.

Τόσο οι φοιτητές και οι φοιτήτριες, όσο και οι παρευρεθέντες προσκεκλημένοι, εξέφρασαν την ευχαρίστηση και ικανοποίηση τους από την εκδήλωση.