Επίσκεψη σε Πανεπιστήμια της Κίνας θα πραγματοποιήσει αντιπροσωπεία του ΤΕΠΑΚ

Επίσκεψη σε Πανεπιστήμια της Κίνας θα πραγματοποιήσει αντιπροσωπεία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), την εβδομάδα από τις 7 έως τις 12 Αυγούστου.

Συγκεκριμένα, η αντιπροσωπεία, με επικεφαλής τον Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη, θα επισκεφθεί  τα κινεζικά Πανεπιστήμια Hangzhou Dianzi και Zhejiang.

Στην αντιπροσωπεία θα συμμετέχουν, επίσης, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου, Δρ Χρίστος Χωματάς, ο Καθηγητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής, Κρίστης Δαμιανού και η Διευθύντρια του Ινστιτούτου Κομφούκιος, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό του Κέντρου Γλωσσών, Άννα Νικολάου.

Το ΤΕΠΑΚ και το Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi διατηρούν, τα τελευταία χρόνια, σχέσεις συνεργασίας μεταξύ τους στο πλαίσιο συμφωνίας που έχουν υπογράψει για την προσφορά κοινού μεταπτυχιακού προγράμματος , ενώ τον περασμένο Ιούνιο υπέγραψαν νέα συμφωνία για την από κοινού ίδρυση του Ινστιτούτου Κομφούκιος στο ΤΕΠΑΚ.

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος και το Δίκτυο Ενίσχυσης και Ανάπτυξης της Μάθησης του ΤΕΠΑΚ διοργάνωσαν τον Ιούλιο το πρώτο θερινό σχολείο στο οποίο συμμετείχαν φοιτητές/τριες από το Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi και το ΤΕΠΑΚ. Το σχολείο διοργανώθηκε με την υποστήριξη του Κέντρου Γλωσσών και του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου.

Στους φοιτητές και φοιτήτριες που συμμετείχαν στο σχολείο δόθηκαν πιστοποιητικά παρακολούθησης κατά τη διάρκεια ειδικής τελετής που πραγματοποιήθηκε περί τα τέλη Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ, στην παρουσία του Πρέσβη της Κίνας στην Κύπρο.

Η επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi πραγματοποιείται σε ανταπόδοση της επίσκεψης πολυμελούς αντιπροσωπείας του Κινεζικού Πανεπιστημίου στο ΤΕΠΑΚ, ενώ ο σκοπός της επίσκεψης στο Πανεπιστήμιο Zhejiang είναι η εξέταση τρόπων συνεργασίας με το εν λόγω Πανεπιστήμιο, το οποίο βρίσκεται στη θέση #67 στην κατάταξη Times Higher Education και στη θέση #44 στην κατάταξη QS World University Rankings.

«Οι επερχόμενες επισκέψεις μας στο Hangzhou Dianzi University και το Zhejiang University αποτελούν μια πολύτιμη ευκαιρία για την περαιτέρω ενίσχυση των διεθνών δεσμών μας. Είναι η ευκαιρία μας να διερευνήσουμε νέες συνεργασίες, προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών και ερευνητικά έργα.  Ενδεικτικά, θα συζητήσουμε μαζί τους θέματα που αφορούν ακαδημαϊκές/εκπαιδευτικές/ερευνητικές συνεργασίες, ανταλλαγή φοιτητών, διοργάνωση κοινών δράσεων (π.χ. καλοκαιρινά σχολεία) και ανάπτυξη συνεργασιών γύρω από θέματα καινοτομίας», αναφέρει ο Πρύτανης του ΤΕΚΑΚ.

«Η διεθνοποίηση αποτελεί έναν κεντρικό πυλώνα του Στρατηγικού Προγραμματισμού μας και συμβάλει στην ακαδημαϊκή αριστεία και την παγκόσμια επίδραση και αναγνώριση του Πανεπιστημίου μας. Η συνεργασία με διεθνείς εταίρους μάς επιτρέπει να ανταλλάσσουμε ιδέες, γνώσεις και πρακτικές, να προωθούμε την ανάπτυξη των μελών της ακαδημαϊκής μας κοινότητας και να δημιουργούμε παγκόσμιες συνεργασίες που μπορούν να οδηγήσουν σε κοινά ερευνητικά έργα και προγράμματα», επισημαίνει.

Καταλήγοντας, ο Καθηγητής Ζαφείρης σημειώνει πως «μέσω τέτοιων δράσεων προσφέρουμε μια πολυπολιτισμική και πολυδιάστατη εκπαιδευτική εμπειρία, που ετοιμάζει τους φοιτητές και φοιτήτριες μας για το παγκόσμιο σκηνικό και τους/τις εξοπλίζει με διεθνείς δεξιότητες και κατανόηση».

ΤΕΠΑΚ και Επίτροπος Περιβάλλοντος ενώνουν δυνάμεις για την προστασία και βελτίωση του περιβάλλοντος

ΤΕΠΑΚ: Παραχώρηση πλήρους υποτροφίας στο Μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Διεθνής Διοίκηση Τουρισμού και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας»

Βραβείο Νέων Επιστημόνων: Διεθνής διάκριση σε ακαδημαϊκό μέλος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του ΤΕΠΑΚ