Συνήγορος των φοιτητών/τριών του ΤΕΠΑΚ η Δρ Ευριδίκη Παπασταύρου

Φοιτητικά Νέα Στήριξη Φοιτητών Φοιτητική Ζωή Νέα-Ανακοινώσεις

H Σύγκλητος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) όρισε την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια (αφυπηρετήσασα και νυν συνεργάτιδα) του Τμήματος Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου, Δρ Ευριδίκη Παπασταύρου, ως τη Συνήγορο των φοιτητών/τριών του ΤΕΠΑΚ.

Την εισαγωγή και εφαρμογή του θεσμού του/της Συνήγορου φοιτητ(ρι)ών αποφάσισε η Σύγκλητος του ΤΕΠΑΚ στο πλαίσιο της προσπάθειας του Πανεπιστημίου για βελτίωση της ποιότητας της πανεπιστημιακής ζωής και της φοιτητικής ευημερίας και στήριξη των φοιτητών και φοιτητριών κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

Σκοπός του θεσμού είναι η διαμεσολάβηση μεταξύ φοιτητών/τριων και ακαδημαϊκών ή διοικητικών υπηρεσιών του Πανεπιστημίου, η τήρηση της νομιμότητας στο πλαίσιο της ακαδημαϊκής ελευθερίας, η αντιμετώπιση φαινομένων κατάχρησης εξουσίας ή/και κάθε είδους παρενόχλησης σε βάρος φοιτητών/τριών.

Στο πλαίσιο των καθηκόντων και αρμοδιοτήτων του/της, ο/η Συνήγορος των φοιτητ(ρι)ών διερευνά υποθέσεις αυτεπαγγέλτως ή ύστερα από αναφορά φοιτήτριας/ητή και διαμεσολαβεί στα αρμόδια όργανα του ΤΕΠΑΚ για την επίλυσή τους.

Ειδικότερα, ο/η Συνήγορος εξετάζει αιτήματα φοιτητών/ριών για προβλήματα που αντιμετωπίζουν με τις ακαδημαϊκές και διοικητικές υπηρεσίες και αναζητά λύσεις στα προβλήματα αυτά, διευκολύνει τις επαφές του/της φοιτητή/ήτριας με τα όργανα και τις υπηρεσίες διοίκησης και εξετάζει αναφορές-καταγγελίες των φοιτητών/ριών για παραβίαση διατάξεων και κανόνων της πανεπιστημιακής νομοθεσίας και δεοντολογίας.

Επίσης,  ενημερώνει τους/τις φοιτητές/ήτριες σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους ως μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας και διαχειρίζεται κάθε άλλο ζήτημα σχετικά με τα αιτήματα και προβλήματα των φοιτητών/ητριών κατά τη διάρκεια των σπουδών τους για τα οποία δεν υπάρχει υφιστάμενη διαδικασία για την εξέταση και αντιμετώπισή τους.

Δύναται να ζητά από τις υπηρεσίες του Ιδρύματος κάθε πληροφορία, έγγραφο ή άλλο αποδεικτικό στοιχείο για την υπόθεση που ερευνά, να εξετάζει πρόσωπα, να ενεργεί αυτοψία και να παραγγέλλει πραγματογνωμοσύνη.

Ο/Η Συνήγορος των  φοιτητ(ρι)ών μπορεί με πράξη του/της να θέτει στο αρχείο αναφορά που κρίνεται προδήλως αόριστη, αβάσιμη ή αστήρικτη, ενώ σε περίπτωση που κρίνει ότι υπάρχουν ενδείξεις για την τέλεση πειθαρχικού παραπτώματος διαβιβάζει την υπόθεση στο αρμόδιο πειθαρχικό όργανο (Επιτροπή Πειθαρχικού Ελέγχου Ακαδημαϊκού και άλλου Προσωπικού, Επιτροπή Πειθαρχικού Ελέγχου Φοιτητών, Πειθαρχικό Συμβούλιο Διοικητικού Προσωπικού).

Τα πορίσματα του/της Συνηγόρου των , φοιτητ(ρι)ών καθώς και έκθεση με τα ετήσια πεπραγμένα του/της δημοσιεύονται στον διαδικτυακό τόπο του Ιδρύματος, με την επιφύλαξη των διατάξεων της νομοθεσίας για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, όπως ισχύει.

Ο/Η Συνήγορος των φοιτητών και φοιτητριών δεν έχει αρμοδιότητα σε θέμα εξετάσεων και βαθμολογίας.

Η εξέταση και διαχείριση δύσκολων περιπτώσεων όπου αναπτύσσονται κακές διαπροσωπικές σχέσεις ανάμεσα σε μέλη της φοιτητικής κοινότητας και μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας στο πλαίσιο της μεταξύ τους σχέσης ως επιβλέποντα/ουσας και φοιτητή/ήτριας, εμπίπτει στην αρμοδιότητα της Ad Hoc Επιτροπής Διαχείρισης Συγκρούσεων και Ιδιαζουσών Περιπτώσεων η οποία έχει συσταθεί για τον σκοπό αυτό.

Ο/η Συνήγορος του Φοιτητή ορίζεται από τη Σύγκλητο για θητεία δυο ακαδημαϊκών ετών χωρίς αμοιβή, με δυνατότητα ανανέωσης ακόμα δύο.

Το γραφείο του/της Συνηγόρου των φοιτητ(ρι)ών  στεγάζεται στο ισόγειο του Κτηρίου της Υπηρεσίας Σπουδών στην Οδό Αθηνών και είναι ανοικτό κάθε Τετάρτη 9:00-12:30. Η επαφή με τη Συνήγορο μπορεί να γίνει με προσωπική ή τηλεφωνική συνάντηση και μετά υποβάλλονται ηλεκτρονικά αιτήματα διερεύνησης, σε έντυπα τα οποία βρίσκονται στη σελίδα του/της Συνηγόρου των φοιτητ(ρι)ών .

Τα αιτήματα μπορούν να υποβάλλονται με ηλεκτρονικό τρόπο στη διεύθυνση: sinigoros.foititi@cut.ac.cy

Περισσότερες πληροφορίες για τον θεσμό μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του ΤΕΠΑΚ στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://www.cut.ac.cy/students_ombust/

ΤΕΠΑΚ και Επίτροπος Περιβάλλοντος ενώνουν δυνάμεις για την προστασία και βελτίωση του περιβάλλοντος

ΤΕΠΑΚ: Παραχώρηση πλήρους υποτροφίας στο Μεταπτυχιακό πρόγραμμα «Διεθνής Διοίκηση Τουρισμού και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας»