ΔΙΑΣΥΝΟΡΙΑΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ:“Διαβούλευση για τη διαμόρφωση Στρατηγικής Αειφόρου Τουριστικής Ανάπτυξης σε προστατευόμενες περιοχές NATURA 2000”

Την Παρασκευή 30 Ιουνίου 2023 θα πραγματοποιηθεί Θεματικό Εργαστήριο με τίτλο “Διαβούλευση για τη διαμόρφωση Στρατηγικής Αειφόρου Τουριστικής Ανάπτυξης σε προστατευόμενες περιοχές NATURA 2000”, με ώρα έναρξης 10:30 π.μ. και θα διαρκέσει μέχρι τις 13:00.

Το εργαστήριο θα γίνει στα πλαίσια του ερευνητικού έργου CROSS-COASTAL-NET: «Ανάπτυξη Διασυνοριακού Δικτύου Προώθησης Αειφόρου Παράκτιου Τουρισμού» του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Ο χώρος συνάντησης είναι στο Κτίριο Continental, στην Αίθουσα ΣΟΕΔ (ισόγειο). Το εργαστήριο θα προσφερθεί και διαδικτυακά μέσω ΖΟΟΜ για τους συμμετέχοντες.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συμμετέχει στο έργο Cross Coastal Net με το Ερευνητικό Κέντρο «Ηράκλειτος», του Τμήματος Διοίκησης Τουρισμού και Φιλοξενίας.

Η ημερομηνία έναρξης του έργου ήταν η 1η Ιουλίου 2021 και αναμένεται να ολοκληρωθεί στις 30 Σεπτεμβρίου 2023.

Την έναρξη του θεματικού εργαστηρίου θα την σημάνει εκπρόσωπος του Ερευνητικού Κέντρου «Ηράκλειτος», ο οποίος θα αναφερθεί στην μεθοδολογική προσέγγιση και τα αποτελέσματα για την διαμόρφωση μιας προτεινόμενης Στρατηγικής Αειφόρου Τουριστικής Ανάπτυξης στην προστατευόμενη περιοχή του Ακάμα.

Ο ίδιος θα συνεχίσει με τις προτεινόμενες δράσεις και τις κατευθυντήριες γραμμές για την ενίσχυση της Αειφόρου Τουριστικής Ανάπτυξης στην περιοχή του Ακάμα. Στη συνέχεια θα ακολουθήσουν παρουσιάσεις από άλλους εταίρους που συμμετέχουν στο έργο. Το εργαστήριο θα ολοκληρωθεί με συζήτηση μεταξύ των συμμετεχόντων.

Ο κύριος στόχος του προτεινόμενου έργου είναι η ίδρυση ενός Δικτύου Προώθησης Αειφόρων Μορφών Παράκτιου Τουρισμού, το οποίο θα εισαγάγει για πρώτη φορά στην κοινή διασυνοριακή περιοχή καινοτόμες πολιτικές αειφόρου τουριστικής διαχείρισης των παράκτιων περιοχών. Οι πολιτικές αυτές θα σχεδιαστούν με την ενεργό συμμετοχή των εμπλεκομένων μερών, μέσα από την ίδρυση και λειτουργία πρότυπων Κοινοτήτων Προστασίας και Ανάδειξης Παράκτιων Οικοσυστημάτων, αλλά και με την υποστήριξη των πλέον σύγχρονων μοντέλων μέτρησης της φέρουσας ικανότητας. Οι κύριες εκροές του έργου είναι:

• Ανάπτυξη πρότυπου μοντέλου και δεικτών μέτρησης της τουριστικής χωρητικότητας σε ευαίσθητες παράκτιες περιοχές, με βάση το μοντέλο της φέρουσας ικανότητας,
  • Εκπόνηση Τοπικών Σχεδίων Διαχείρισης της Αειφόρου Τουριστικής Ανάπτυξης στις 2 προαναφερόμενες περιοχές,
  • Σχεδίαση αειφόρων τουριστικών διαδρομών / πακέτων,
  • Δημιουργία 2 Παρατηρητηρίων / Κέντρων Πληροφόρησης με σκοπό την παρακολούθηση των δεικτών αειφόρου τουριστικής χωρητικότητας των 2 περιοχών και την παροχή σχετικής πληροφόρησης,
  • Κατασκευή 1 e-networking/promotion πλατφόρμας με σκοπό την πληροφόρηση επί αειφόρων μορφών τουρισμού – την δικτύωση μεταξύ των ενδιαφερομένων μερών , αλλά και την προώθηση των τουριστικών πακέτων/διαδρομών,
  • Διοργάνωση 2 μεγάλων εκδηλώσεων προβολής των νέων εναλλακτικών τουριστικών προορισμών σε Κρήτη και Κύπρο.

Τέλος, οι κύριοι ωφελούμενοι του έργου είναι: α) οι αρμόδιες Τοπικές ΚΑΙ Περιφερειακές δημόσιες Αρχές και Φορείς Διαχείρισης Προστατευόμενων Περιοχών, β) τα συναφή τμήματα των Πανεπιστημίων, γ) Επιμελητήρια και λοιποί κοινωνικό-οικονομικοί φορείς των παραπάνω περιοχών, και δ) Φορείς της κοινωνίας των πολιτών.

Σύνδεσμος για Διαδικτυακή Συμμετοχή:

https://us02web.zoom.us/j/89031428979?pwd=dm14bkMzcjRjNEFGZ0h6UkUyOVY4Zz09 .