Κατανομή δωματίων εστίας για υφιστάμενους φοιτητές πτυχίου (2023-24)

Φοιτητικά Νέα Στέγαση

Μετά την εξέταση ενστάσεων, έχει διαμορφωθεί η τελική κατάταξη μοριοδόησης αιτήσεων για δωμάτιο σε εστία ή επίδομα ενοικίου για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24.

Πατήστε εδώ για τον κατάλογο

Με βάση τη διαθεσιμότητα δωματίων και το πλαίσιο που καθόρισε για το 2023-24 η Επιτροπής Εστιών του Συμβουλίου, για υφιστάμενους φοιτητές πτυχίου προσφέρονται 100 δωμάτια (στούντιο) στη φοιτητική εστία Απολλώνια.

Οι πρώτοι/ες 100 σε μοριοδότηση φοιτητές/τριες με βάση τον κατάλογο είναι δικαιούχοι/ες δωματίου. Η διεύθυνση της εστίας θα στείλει μέχρι το τέλος του μήνα ηλεκτρονικό μήνυμα για το συμβόλαιο και ό,τι αφορά πληρωμές. Σημειώνεται ότι από το Σεπτέμβρη η χρέωση είναι 350 ευρώ/μήνα.

Στην περίπτωση που κάποιο από τα δικαιούχα άτομα για εστία ενδιαφέρονται για το επίδομα ενοικίου (αντί για δωμάτιο εστίας), καλούνται να ενημερώσουν μέχρι την Παρασκευή, 7 Ιουλίου το Γραφείο Στέγασης (τηλ. 25 002380, housing@cut.ac.cy). Νοείται ότι η κενωθείσα θέση θα δοθεί στο επόμενο άτομο στην κατάταξη. Νοείται περαιτέρω ότι τα άτομα που λαμβάνουν δωμάτιο στην εστία δεν δικαιούνται και επίδομα ενοικίου.

Φοιτητές/τριες που συγκεντρώνουν 12 μόρια και άνω και δεν λαμβάνουν δωμάτιο σε εστία, εφόσον ενοικιάσουν διαμέρισμα στη Λεμεσό είναι δικαιούχα επιδόματος στέγασης ύψους 250 ευρώ/μήνα για 10 μήνες (Σεπτέμβρης 2023 μέχρι Ιούνιος 2024). Η πρώτη δόση του επιδόματος θα καταβληθεί το Δεκέμβρη 2023 και θα χρειαστεί να υποβληθούν:

• Συμβόλαιο ενοικίασης, το οποίο να έχει χαρτοσημανθεί (Πατήστε ΕΔΩ για οδηγίες χαρτοσήμανσης)
  • Αποδείξεις πληρωμής ενοικίου
  • Πιστοποιητικό iban του λογαριασμού που θα γίνει το έμβασμα του επιδόματος

Προσοχή: Όλα τα δικαιολογητικά (συμβόλαιο, αποδείξεις, iban) πρέπει να είναι στο όνομα του/της δικαιούχου φοιτητή/τριας.