ΤΕΠΑΚ: Τελέστηκαν τα εγκαίνια του του Αρχείου της Ελλης και του Πανίκου Παιονίδη

Σε μια κατάμεστη αίθουσα, στη Δημοτική Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη Λεμεσού, πραγματοποιήθηκαν την Παρασκευή, 2 Ιουνίου 2023, τα εγκαίνια του Αρχείο της Ελλης και του Πανίκου Παιονίδη.

Η ημερομηνία των εγκαινίων επιλέχθηκε γιατί στις 3 Ιουνίου ήταν η ημέρα γέννησης του συνδωρητή, μεταστάντος Πανίκου Παιονίδη, στον οποίον ήταν αφιερωμένη η όλη τελετή.

Την εκδήλωση άνοιξαν με σύντομους χαιρετισμούς ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και ο Διευθυντής της Βιβλιοθήκης κ. Μάριος Ζέρβας, οι οποίοι ευχαρίστησαν την κυρία Παιονίδου για την πολύτιμη δωρεά του ζεύγους Παιονίδη προς την Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη, τους φοιτητές, τους μελετητές και το κοινό.

Ακολούθησαν οι δύο κύριοι ομιλητές, ο Καθηγητής Δρ Νίκος Τριμικλινιώτης και ο τέως Δήμαρχος Λεμεσού, κύριος Ανδρέας Χρίστου.

Ο Δρ Τριμικλινιώτης, αφού έκανε σύντομη αναφορά στη ζωή και τη δράση του Πανίκου Παιονίδη, μίλησε για τη σημασία του Αρχείου τονίζοντας τα εξής:“Στο αρχείο αυτό βρίσκουμε τις ελπίδες και απογοητεύσεις, τον πόνο, τις αγωνίες, την τέχνη και τη δημιουργία, τα βαθιά ανθρώπινα και τα μεγάλα οράματα και κάποτε τη διάψευση τους. Συνεντεύξεις, άρθρα, σημειώματα, επιστολές, σχεδιάσματα, αποκόμματα εφημερίδων, σχόλια, ομιλίες πολιτικού χαρακτήρα, πολιτιστικά και κοινωνικά ζητήματα, χιλιάδες βιβλία με αφιερώσεις, σπάνιες φωτογραφίες, μαρτυρίες μιας ζωής, όλα είναι εκεί”.

Ο κύριος Ανδρέας Χρίστου, αναφέρθηκε στην προσωπική γνωριμία με το ζεύγος Παιονίδη και  στην εκτίμηση που τρέφει για αυτούς και κατέληξε: “Ο Πανίκος και η Έλλη ήταν οι πρώτοι Κύπριοι διανοούμενοι που με το κύρος και την προσωπικότητα τους άνοιξαν νέους δρόμους και ήλθαν σε επαφή με παράγοντες της τέχνης και της λογοτεχνίας που δέσποζαν σε πολλές χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής”.

Παίρνοντας τον λόγο, η κυρία Έλλη Παιονίδου, συγκινημένη, τόνισε ότι είναι ανακουφισμένη που ύστερα απο 7 ολόκληρα χρόνια το αρχείο που φύλαγαν τόσα χρόνια βρήκε την πιο κατάλληλη στέγη και ευχαρίστησε θερμά την ηγεσία του Πανεπιστημίου καθώς και το προσωπικό για την εξαιρετική δουλειά της καταγραφής, τοποθέτησης και ψηφιοποίησης του Αρχείου, το οποίο τώρα είναι προσβάσιμο και από το διαδίκτυο.

Τέλος, οι βιβλιοθηκονόμοι Γρηγορία Ευριπίδου και Βικτώρια Κυριάκου παρουσίασαν το έργο καταγραφής και ψηφιοποίησης του αρχείου.

Για δωρεάν ηλεκτρονική πρόσβαση στο Aρχείο:  https://helates.cut.ac.cy/index.php/gjt8m

Σε ένα όμορφο και ζεστό κλίμα οι παρευρισκόμενοι απόλαυσαν καλλιτεχνικό πρόγραμμα από τους εξαίρετους μουσικούς  Πανίκο Τριμικλινιώτη, Χρίστο Σιαηλή και Αντώνη Χριστοδούλου καθώς και ένα ποτήρι κρασί με ορεκτικά.

Την κορδέλα των εγκαινίων έκοψαν απο κοινού η κυρία Έλλη Παιονίδου και ο κύριος Μάριος Ζέρβας.

Το αρχείο είναι ανοικτό για το κοινό στις ώρες λειτουργίας της Βιβλιοθήκης.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν, μεταξύ άλλων, ο Γενικός Εισαγγελεας κύριος Γιώργος Σαββίδης και ο Μακαριότατος Αρχιεπίσκοπος Κένυας Μακάριος.